Bozcaada’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Bozcaada Gezi Rehberi-Çanakkale

Bozcaada’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Bozcaada Gezi Rehberi-Çanakkale

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Çanakkale’nin  Bozcaada İlçesinde sizler için seçtiğimiz  Bozcaada’da Gezilecek En İyi 10 Yer  hakkında bilgiler vereceğiz.

        Bozcaada’da Gezilecek En İyi 10 Yer        

                     1-Bozcaada Yel Değirmenleri                        

Yüzyıllarca kullanılan yel değirmenleri geçmiş zaman içerisinde yıkılmış ve Kaymakamlık tarafında Aynı konumlarına aynı ölçüler ile tekrar yapılmıştır. Özellikle feribot ile gelirken görsel şov sunan Yel Değirmenleri görülmeye değer güzelliktedir.

                                   2-Bozcaada Kalesi                               

Bozcaada’ya Feribot ile giderken ilk dikkatinizi çekecek olan yer Heybetli Kalesidir. Kale, Geçmiş Dönemlerde Korsan Gemilerini gözetleme amacıyla yapılmıştır.

                     3-Yerel Tarih Araştırma Müzesi                  

2006 yılında Bozcaada Kaymakamı Bilal Özdemir tarafından Hakan Gürüney  tahsis edilen bina da Hakan Bey’in koleksiyonları sergilenmektedir. Bozcaada’nın tanıtımının yapıldığı 130 yıllık Müze’de 45 ayrı konu başlığında 6000 den fazla fotoğraf, obje ve belge sergilenmektedir.

                                   4-Ayazma Plajı                                     

Bu plaj, Ada’nın En Büyük ve En çok tercih edilen plajıdır. Denizinin suyu Buz gibi ve Berraktır.  Bu özelliği ile de Çanakkale’den birçok kişi buraya yüzmek için gelmektedir.

               5-Polente Feneri ve Rüzgar Gülleri                  

Polente Feneri, Denizden 30 metre yukarıdadır. Işığı yaklaşık 15 mil uzakta görülmektedir.  Yüksek konumu ile hem deniz manzarasını seyretme hem de 2000 yılında yapılan ve Ada’nın Elektrik ihtiyacını karşılayan 17 adet Rüzgar Gülü’nü seyretme keyfini yaşayacağınız bir yerdir.

              6- Alaybey Cami – Köprülü Paşa Cami             

Ada’da bulunan önemli iki camidir. Köprülü Paşa Cami, 1655 yılında Sadrazam Köprülü Paşa tarafından yapılmıştır. Alaybey Cami, 1700’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen yapı Harap olan Ali Ağa Caminin Kale kumandanı olan Albay Mehmet Ağa tarafından yeniden yaptırıldığı söylenmektedir. Her iki Cami’de Bozcaada gezisinde görülmeye değer güzelliktedir.

                                     7-Akvaryum Koyu                              

Bozcaada’nın Bakir yerlerinden biridir. Kalabalık olmayışı herhangi bir işletme tarafından işletilmemesi gibi sebeplerden dolayı, Sessizliği tercih edenlerin tercih ettiği bir yerdir.

                            8- Meryem Ana Kilisesi                            

Kilise’nin yapılış tarihi tam olarak bilinmese de Giriş kapısında 1869 tarihi Kilise’nin yapım tarihi olarak kabul edilmektedir. Kilise, Bozcaada’nın Tek açık kilisesidir. 4 katlı 24 metre yüksekliğinde ki Çan Kulesi ve mimarisi ile Ada’nın en dikkat çeken yapılarındandır.

                               9- Ayazma Manastırı                              

Yunanca ‘’hagiasme’’ kelimesinden gelen Ayazma, kutsal su anlamına gelmektedir. Bozcaada da bulunan Ayazma Manastırı, Rum Azize Aya Paraskevi adına yapılmış ve onun adına taşımaktadır. Burayı iki isimle de bulabilirsiniz. Koca çınar ağaçları, akan çeşmesi ve piknik alanları eşliğinde deniz manzarasının keyfini çıkartabileceğiniz bir yerdir. Manastır yanında buluna kafeteryasında bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

                  10- Bozcaada Sokakları ve Çarşısı                 

Her şehirde ve ilçede mutlaka gezilmesi gereken yeri o yerin sokakları ve çarşısı olmalıdır. Neden derseniz, o yerin örf âdeti, kültürü ve yaşantısı hakkında sizlere bilgi vermektedir. Hem yöre halkı tarafından yapılan el işi göz nuru eşyalardan satın alma şansı hem de o yerin mimarisini görme fırsatını yakalamış olacaksınız. Ayrıca, Bozcaada’nın yöresel lezzetlerinin tadına bakmayı da unutmayınız.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.