Anasayfa / Doğal Güzellikler / Bozukkale Koyu Nerede – Nasıl Gidilir – Marmaris – Muğla

Bozukkale Koyu Nerede – Nasıl Gidilir – Marmaris – Muğla

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bozukkale Koyu (Loryma Antik Kenti) Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır hakkında bilgiler vereceğiz.

                                Bozukkale Koyu Nerede?

Bozukkale Koyu, Muğla ilinin Marmaris ilçesine bağlı Taşlıca Mahallesinde bulunur. Tekne turu yapanların uğrak noktası olan bu Koy, Tarihi alıntılar ve Berrak denizi ile bilinmektedir.

Bozukkale Koyu Hakkında Bilgiler

Bozukkale Koyu, Ülkemizin en Güney batısında yer alan, Tarihi dokusu, zeytin ağaçları ve güzel manzarası ile adeta saklı bir cennettir adeta.  Bozukkale, rüzgara karşı korunaklı konumuyla bugün mavi yolculuk teknelerinin ve yatların en önemli durak noktalarındandır.

Koy içerisinde Ahşap iskele bulunuyor bu iskeleye tekneler bağlanır ve  Koy’da bulunan Lokantalarda yemekler yenir. Cam gibi Berrak denizine girerek keyifli vakit geçirilir. Görebileceğiniz en temiz deniz olduğunu söylesek hiçte yanlış olmaz.

                Loryma Antik Kenti Hakkında Bilgiler          

Loryma, Marmaris yakınındaki Bozburun Yarımadası’nın güneyindeki Bozuk körfezi kıyısındadır. Kale körfez girişini korumak için yapılmıştır.  Kalenin körfez girişinde bazı bölümleri sağlam kalmış, Kale, Yaklaşık 120 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğindeki kalenin duvarları 3 metre kalınlığındadır. Kale’de bulunan Kayalara oyulmuş yazıtlardan kentin Rodos’a has bir tanrı olan Zeus Atabyrios’a adandığı bilinse de mabedinin olup olmadığı da bilinmiyor.

OKUMALISIN  Gayret Gemi Müzesi Nerede  - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

Loryma, Körfez tarihinde konumu sebebiyle stratejik öneme sahipmiş. MÖ 1412 yılında Atina donanmasının burada konakladığı, MÖ 395’te Knidos deniz savaşı öncesinden burada toparlandığı bilinmektedir.

              Bozukkale Koyu’na Nasıl Gidilir?                

Bozukkale Koyu, Muğla ilinin Marmaris ilçesine bağlı Taşlıca Mahallesinde bulunur.

Marmaris’ten Bodrum’a giden teknelerin konakladığı Bozukkale ve Loryma antik kent kalıntılarına karadan ulaşmak isterseniz eğer, Söğüt’ten Taşlıca’ya(Serçe Limanına  kadar) arabayla gitmek sonra da uzun bir süre yürümek zorundasınız.

Buraya gelmek için en kolay yol tekne ile ulaşım sağlamaktır. Marmaris Liman’ından kalkan Tekne Turlarının uğrak noktalarından biridir.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Aydın Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir