Buca’da Gezilecek En iyi 10 Yer – Buca Gezi Rehberi – İZMİR

Buca’da Gezilecek En iyi 10 Yer – Buca Gezi Rehberi – İZMİR

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Buca’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Buca ilçesinin Tarihi ve Doğal Güzelliklerhakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                            Buca Hakkında Kısa Bilgi                                    

Nüfus Bakımından incelendiğinde İzmir ilinin En Büyük ilçesi konumundadır. 2022 yılı sayımlarına göre 510 bini aşkın bin insan nüfusuna sahiptir. Tarihi MÖ 630 yıllara dayanan ilçenin Yüzölçümü 180 km2, denizden yüksekliği 38 metre olup kuzeyinde Yenişehir, Kuzeydoğusunda Torbalı Batısında Karabağlar bulunuyor. Bulunduğu konum ve iklim şartları incelendiğinde geçmişten günümüze göç alan bir ilçedir. Verimli topraklar sayesinde birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olması sebebiyle birçok tarihi eser yer almaktadır. Bu yazımızda sizlere Buca ilçesinin Doğal güzellikleri, Müzeleri, Tarihi eserleri ve Gezilecek yerleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                            Buca Gezilecek Yerler                                   

                                    Buca Gölet                                               

Buca Gölet 167.000 metrekarelik bir alan içerisindedir. Alan içerisinde; 30 bin metrekarelik Yapay Gölet Alanı, Gölet’in tam ortasında bir Cafeterya bulunmaktadır. Gölet içerisindeki Cafe’ye bir Köprü ile gidiliyor. Gölet’te çeşitli Restoran, Cafe ve Büfe hizmet vermektedir. Göl Restoran, Ada Cafe, Dere Cafe, Neva Cafe ve Seyir Büfe bunlardan bazılarıdır.

                         Kızılçullu Su Kemerleri                               

Tarihi tam olarak bilinmese de Romalılar tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir. Eski çağ tarihçilerinin Akvadük Kemerleri olarak söylediği bu kemerler İzmir’e gelen suyun akışını düzenlemek amacıyla yapılmıştır.

                                   Kadifekale Dağı                                    

4.yy’da inşa edilen kale 186 metre yüksekliği ile ilçenin en ihtişamlı yerleri arasındadır. Büyük İskender’in Emri ile Generali Lysimachos aracılığıyla inşa ettirilmiştir. Kale’nin bulunduğu alan da Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemine ait kalıntılar bulunmaktadır.

                              Buca Yedigöller Parkı                              

Yaklaşık 100 bin m2 bir alan içerisinde yapılmış olan bu yer, Yöre halkı tarafından Yürüyüş, Mesire Alanı ve dinlenme alanı olarak tercih edilmektedir. Park içerisinde Şelale, Seyir Terası, Su değirmeni, Açık hava discosu, Çocuk oyun alanları ve yeşillik alanlar bulunmaktadır.

                              Hasanağa Bahçesi                                

Aliotti isimli bir iş adamının satılığa çıkardığı bu alan, Şehri ileri gelenlerinden Sarıgüllü Hasanağa tarafından satın alınarak halkın kullanımına açılmıştır. Bahçe İçerisinde, 5 bin metrekarelik yeşil alan, Yürüyüş Parkuru, Spor alanları, Piknik Üniteleri, Güreş Alanı ve Çocuk Oyun parkı bulunuyor.

                                Funtastic Aquarium                            

2 milyon litre su hacmi ve Ana tank içerisinde bulunan akvaryum tüneli ile ülkemizin en büyük akvaryumları arasındadır. 2500 m2 kapalı alan, 70’ten fazla tematik Akvaryum, 500 den fazla canlı türü ile muhteşem bir yerdir.

                        Protestan Baptist Kilisesi                        

1834 yılında Anglikan Kilisesi olarak kurulun ilk bağımsız kilisedir. Bir dönem Protestan Cemaatinin ibadet ihtiyacını karşılamış daha sonra Belediyeye devredilmiş, Belediye tarafından Kültür merkezi olarak kullanılmıştır. 2001 yılında yapılan protokol ile birlikte Kilise olarak kullanılmaktadır.

             Mevlana Celaleddin Rumi Heykeli                 

Tırgırtepe olarak bilinen mevkisinde 20 dönümlük bir arazi üzerinde bulunuyor. 75 metre yüksekliği ile birlikte ilçenin seyir terası konumundadır. Buraya çıktığınızda hem Manzara keyfi hemde Mevlana Heykelini yakından görme fırsatı bulacaksınız.

                               Şirinyer Sevgi Yolu                                    

Buca ilçesinin alışveriş merkezi olarak söylesek hiç yanlış olmaz. Ticaretin attığı yer, Alışveriş için tercih edilen Mağazalar, Hediyelik eşya satan dükkânlar, Yeme – içme üzerine birçok alternatif yeri burada bulabilirsiniz. Oturma ve Dinlenme alanı, Süs havuzu, Akan derenin kenarında çay içebileceğiniz yerleri ile görülmeye değer güzellikte bir yerdir.

Buca’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.