Bulak Mencilis Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir?

Bulak Mencilis Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bulak Mencilis Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir? – Karabük Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Bulak Mencilis Mağarası Nerede;

Karabük İlinin Safranbolu ilçe merkezine yaklaşık 8 km mesafede Bulak köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Mağara, Ülkemizin 4. büyük mağara özelliğini taşımakta olup dikitler, sarkıtlar, travertenler, göletler ve yer altı su kaynağı ile tam doğa ve bir tabiat harikasıdır.

Bulak Mencilis Mağarası Hakkında;

Mağara, milyonlarca yıl boyunca Mağaranın tavanından damlayan su damlalarının içerisindeki minerallerin biriktirmesiyle oluşmuş ilginç sarkıt, dikit ve sütunlar bulunmaktadır. Mağara, Yazın ve kışın hep 14-15 derece olmaktadır. Küçük çocuklarınızla girecekseniz dikkat etmekte fayda var. Mağaranın şifalı yönlerinden bahsedecek olursak, astım hastaları için içerideki hava çok faydalı ve eğer raporunuz varsa iki hafta ücretsiz yararlanabiliyorsunuz. Bir başka şifalı yanı,  Mağaranın derinliklerinden çıkartılan çamurun Özellikle egzama hastalarına iyi geldiği söyleniyor.

Bulak Mencilis Mağarası, Birbirine bağlı üç kattan oluşmaktadır. En alt katından çıkan suyun Safranbolu ilçesinin içme de kullanma suyuna katkıda bulunan yeridir. Bu katın üstünde görünümleri son derece güzel sarkıt ve dikit, sütün, duvar ve perde damlataşları bulunuyor. En üst katında ise yarasaların doğal üreme ve kuluçka alanı bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Bursa Hayvanat Bahçesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Bulak Mencilis Mağarasının toplam uzunluğu 6000 metre olduğu ve ziyaretçiler sadece 400 metresini gezebiliyor. İlk 200 metre rehber vasıtası ile sonraki 200 metre ise serbest olarak geziliyor. Gruplar halinde sizi içeri alıyorlar toplamda 20 dakika sürüyor.

Mağara içerisinde özel bir alan bulunuyor, rehberler ve özel ekipmanlar la devam etme şansınızın olduğu ve yaklaşık 6-7 saat süren bu alanda, kimi zaman tırmanarak kimi zaman sürünerek kimi zaman botlarla geçiş yapılan alanları, Zepline ile geçiş alanlarıyla Gidiş-Geliş toplamda 8 km’lik tam bir macera turu bulunuyor. ( 2-3 kişi 250 4 ve üzeri 200 TL(Fiyata resim, video, soğuk sandviç, su ve çikolata gibi atıştırmalıklar dâhil ) Fiyatlar 2019 yılı)

Bulak Mencilis Mağarasına Giriş öncesi ve çıkışında kafe tarzı bir yer var, isterseniz orada bir mola verip çay, kahve, vs içme alanı bulunuyor.

Bulak Mencilis Mağarası Giriş Ücreti;

Bulak Mencilis Mağarasına Giriş Ücreti Tam: 6,5 TL Öğrenci: 4,5 TL

Bulak Mencilis Mağarası’na Nasıl Gidilir;

Karabük İlinin Safranbolu ilçe merkezine yaklaşık 8 km mesafede Bulak köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Bağlar Değirmenbaşı’ndan 5 km uzaklıktadır.

OKUMALISIN  Sinop Kalesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

Mağara’ya Eski Çarşı’dan kalkan Otobüsler ile ulaşım sağlanabilir

Kendi Aracınızla gidecekseniz eğer, İlçe Merkezdeki tabelaları takip ederek ilerlediğiniz asfalt yoldan mağara girişine çıkan taş merdivenlere kadar ulaşım sağlanmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.