Anasayfa / Akdeniz Bölgesi / Burdur İnsuyu Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati?

Burdur İnsuyu Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Burdur İnsuyu Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri? hakkında bilgiler vereceğiz.

                               Burdur İnsuyu Mağarası                        

İnsuyu Mağarası, Burdur iline yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Burdur-Antalya karayoluna yakın bir mesafede bulunmaktadır. Mağaranın toplam uzunluğu597 metredir. Mağara yaz ve kış mevsimlerinde 14 derece sabit bir sıcaklığa sabittir. İnsuyu Mağarası, Kültür Bakanlığı tarafından 1.Derece Doğal Sit Alanı olarak belirlenmiştir. Mağara, 1965 senesinde turizme açılmıştır. Bu sebeple Türkiye’de turizme açılan ilk mağara olma özelliğini taşımaktadır. Bunun dışında İçerisindeki sular hakkında bir rapor hazırlanmıştır ve bu raporda suların egzama, hemoroit, astım gibi rahatsızlıklara birebir geldiği yazılmıştır. Bu tür rahatsızlıkları olanlar için ziyaret etmeleri gereken bir yer olarak tavsiye edilmektedir.

İnsuyu Mağarası’nın en belirgin özelliği içerisinde mevcut bulunan göllerdir. Bu göller içerisinde en fazla bilineni Dilek Gölü ve Büyük Göldür. İnsuyu Mağarası’ndaki göllerin sayısı dokuzdur. Dilek Gölü, buraya gelen ziyaretçilerin içerisine bozuk para atarak dilek diledikleri bir göldür. Büyük Göl ise kapladığı 512 metrekarelik alan ile Türkiye’nin en büyük yeraltı gölüdür.

OKUMALISIN  Seydişehir Kuğulu Park Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saati?

İnsuyu Mağarası’nın içerisinde bulunan göller, zamanla kurumaya başlamıştır. Bunun sebebi yeraltı su kaynaklarının aşırı kullanımıdır. Bu nedenle derinliği 20 metreye ulaşan Büyük Göl giderek küçülmüş ve 3 küçük göl meydana gelmiştir.

Mağara yarı aktif bölgede bulunması, mağara içinde birçok sarkıt ve dikit oluşmasına sebep olmuştur. Ortalama 1 metre uzunluğundaki sütunların, 10.000 ile 15.000 yıl arasında oluştuğu tahmin edilmektedir. Mağara etrafında patatesli, kıymalı gözlemelerden özellikle yemenizi tavsiye ederim.

                         İnsuyu Mağarası Efsanesi                       

İnsuyu Mağarası’nın giriş kısmında bulunan tabelada, mağara ile ilgili bir efsanesi yer almaktadır. Buna göre Sagalossos şehrinin kralı Severianus’un kızı Asumeyi, soylu ve zengin bir ailenin oğlu ile evlendirilmiştir. Ancak evlendirilen çift, bir türlü anlaşamamaktadır. Kral bu duruma hem üzülmekte hem de kızmaktadır. Bir gün çift, kral tarafından İnsuyu Mağarası’nın en uzak köşesinde açlığa ve ölüme terkedilir. Çift, mağaranın şifalı sularından içerek beslenir ve bir süre sonra birbirlerini sevmeye başlarlar. Zamanla büyüyen aşkları, bir ışık olur ve mağaranın çıkış yolunu gösterir. O günden sonra mağaraya gelen çiftlerin, hiç ayrılmadığı ve mutlu bir hayat yaşadığı rivayet edilir.

OKUMALISIN  Mevlid-İ Halil Camii Ve Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir?

                       İnsuyu Mağarası Giriş Ücreti 2020          

İnsuyu Mağarası giriş ücreti  Tam  10 TL,  Öğrenci 7 TL olarak ücretlendirilmiştir. Müze kartı geçerli değildir. Bunun sebebi kültür bakanlığına değil valiliğe bağlı olmasıdır.

                    İnsuyu Mağarası Ziyaret Saatleri               

Haftanın her günü 08:00-17:00 saatlerine kadar ziyaretçilerine açıktır. Yaz aylarında 19:00’a kadar ziyarete açıktır.

                   İnsuyu Mağarası’na Nasıl Gidilir?               

İnsuyu Mağarası, Burdur iline yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Burdur-Antalya karayoluna yakın bir mesafede bulunmaktadır. Mandıra köyü sınırlarında bulunur.

Hususi aracınız ile geliyorsanız Burdur- Antalya yolunun 13. Kilometresini geçtikten sonra İnsuyu Mağarası tabelasını takip ederek 900 metrelik asfalt yoldan mağaraya ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Panorama Konya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir–Giriş Ücreti/Ziyaret Saati

evgili Seyyahlar bu yazımızda Panorama Konya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir