Burgazada Nerede – Nasıl Gidilir – Burgazada Gezilecek Yerler

Burgazada Nerede – Nasıl Gidilir – Burgazada Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Burgazada Nerede – Nasıl Gidilir – Tarihi ve Gezilecek Yerleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                                  Burgazada Nerede?                                

Burgaz Adası, İstanbul’daki Prens Adaları’nın büyüklük olarak üçüncüsü, aynı zamanda Adalar ilçesinin bir mahallesi. Yuvarlak biçimdedir ve genişliği yaklaşık 2 kilometredir. Ada üzerindeki tek tepe Bayrak Tepe’dir. Ada bir kızılçam ormanıyla kaplıdır.

      Burgazada Gezimiz Hakkında Kısa Bilgiler          

Bu yazımızda Burgazada’dan kısaca bahsetmek istiyorum. Öncelikle Büyükada’nın faytonlar ile verdiği mücadele oldukça güzel oldu. Elektirikli araçlar ile gezebiliyorsunuz.

Ada İstanbul’a yakın olması ile yerli ve yabancı turistlerin tercih rotası olduğunu söyleyebilirim. Soğuk havada bile ziyaretçileri oluyor. Yaz-kış tarifesi ile Bostancı, Eminönü ve Kadıköy rotalarından kalkan vapurlarla yarım saatte adaya gidebilirsiniz. Deniz havası alıp vapurdan iniyoruz ve ada bizi karşılıyor. Burgazada da ulaşım faytonlarla sağlanıyor. Ayrıca bisiklet kiralayabilirsiniz.

                  Burgazada da Gezilecek Yerler                    

                                      Aya Yani Klisesi                                         

Ada’nın aşırı rüzgârlı bir gününe denk gelmem sebebiyle sadece kliseyi gezebildim. Ama Aya Yorgi Garibi Manastırı, Hristos Manastırı görülmesi gereken yerlerden sadece birkaçı..

Aya yani klisesi sahile çok yakın… Vapurdan inince sola sapıp yukarı doğru yürümeniz gerekiyor ve karşınızda Aya yani klisesi İnananlara ücretli mum dikme bölümleri var. Şansımıza klise açıktı fotoğraf çekme fırsatı bulduk. Klise kubbeli bir mimariye sahip olduğu için oldukça dikkat çekici tabii ki hakkında söylenen rivayette dikkat çekiyor.

Denilene göre bir papaz 11 yıl klise’nin altında bulunan zindan da hapsedilmiş daha sonra klise’ ye papaz yapılmıştır.

                           Sait Faik Abasıyanık Müzesi                     

Hayatının bir bölümünü Burgaz’da geçiren Sait Faik, ismi Ada ile bütünleşen edebiyatın unutulmaz ismidir. 1906-1954 yılları boyunca yaşadığı köşk bugün müze haline getirilmiştir ve ziyarete açıktır. Müzede usta şair ve yazarın özel eşyalarının yanı sıra, kütüphanesi ve yazdığı eserlerin orijinal metinleri de görülebilir.

                                          Bayrak Tepe                                      

Bayrak Tepe diğer adaların manzarasını seyretmek için yürüyerek ya da faytonlarla çıkılan bir yerdir.  Bayrak Tepe, muhteşem bir manzaraya sahiptir. Sakinlik, huzur, manzara keyfi ve İstanbul’a âşık olmak isteyenler için mutlaka görülmesi gereken bir noktadır. Bayraktepe, 19.yüzyılda kilise haline çevrilmiş bir manastıra da ev sahipliği yapmaktadır. Adanın tek tepesi olan bölgenin denizden yüksekliği 170 metredir.

                          Burgazada’ da Ne Yenir?                             

Ergün Pastanesi, Vapurdan inince hemen karşınıza çıkıyor. Yıllardır pastane olarak hizmet veriyor. En meşhur tatlısı ise vişneli ve çilekli milföyünü afiyetle yiyebilirsiniz. Barba yani, 1987 yılından beri adada hizmet veren Barba yani gerçek bir Rum meyhanesi olma özelliğini taşıyor. Meyhaneye vapurdan inip sola döndüğünüzde göreceksiniz. Pyrgos Otel & Restaurant, Antigoni Restoran Ada’nın diğer ünlü yerleri arasında Burgazada tek kelimeyle huzur kelimesinin karşılığı, öğle yemeğinizi afiyetle yedikten sonra tatlınızı yazın dondurmanızı tadıp keyifle kahvenizi içebileceğiniz bir yer, İstanbul’a yakın, vapur saatlerinin çokluğu ve nezih mekanlar adaya ilginin artmasına sebep oluyor.

                         Burgazada’ya Nasıl Gidilir?                      

İstanbul’dan vapurla rahatlıkla gidebilirsiniz.

Bostancı, Eminönü ve Kadıköy rotalarından kalkan Vapurlarla yarım saatte adaya gidebilirsiniz.

Vapur saatleri için İstanbul şehir hatları sitesinden bakarak gitmenizde fayda var.

Burgazada Makalesini Yazarak, Resimleriyle birlikte Bizimle Paylaşan Sn. @birgungidiyorum ‘a Teşekkür ediyoruz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.