Anasayfa / Bursa / Bursa Ayvaini Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati?

Bursa Ayvaini Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bursa Ayvaini Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati? hakkında bilgiler vereceğiz.

                                Ayvaini Mağarası Nerede;                  

Bursa ilinde bulunan bu mağara 2 girişinin olmasından dolayı Nilüfer ve MustafaKemalPaşa ilçelerinin birleştiği sınır noktasında bulunmaktadır. Birinci giriş Bursa, Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Kazanpınar’da, diğer girişi yeraltı sularının yer üstüne çıktığı Nilüfer İlçesi’ne bağlı Ayva köy’ü yakınında yer alır. İki girişi arasında 5 km mesafe vardır.

                Ayvaini Mağarası Hakkında Kısa Bilgiler;         

Ayvaini Mağarası, Türkiye’deki en uzun 6. Mağarasıdır. Bu özelliği buraya gelen ziyaretçilerin ilgisini artırmaktadır. Bölge Halkının tecrübelerine göre mağaraya giriş için tercih edilmesi gereken giriş yeri Nilüfer ilçesine yakın olan Ayva köyünde bulunan giriştir.

Mağara’nın içerisinde uzunlukları zaman zaman 4 metreyi bulan, sarkıtlar, dikitler duvar damlataşları ve travertenler ile karşılaşacaksınız. Mağaranın içinden geçen Karadonlu deresi mağaraya ayrı bir güzellik katmaktadır. Bu derenin oluşturduğu irili ufaklı 60 adet gölet bulunuyor. Mağara içerisinde bulunan likitler-sarkıtlar tam bir doğal güzelliktedir. Mağara içinde de bazı canlılara rastlandığı söylenmektedir. Bunlar, Yarasalar, yengeçler, çiyan, kurbağa ve tatlı su karidesleri Ayvaini Mağarasının  sakinleridir. Yarasalar Mağaraların olmaz sa olmazıdır:) Doğanalan köyü ile ayva köyü arasında bulunan bu mağaranın toplam uzunluğu yaklaşık 5,5 km’dir.

OKUMALISIN  İznik Yeraltı Mezarı Nerede - Nasıl Gidilir?

Ayvaini Mağarasını girip gezdiniz, çıktıktan sonra düz devam eden bir yol var. Bu yolu takip ederseniz dağlardan aşağıya doğru süzülen şelaleyi göreceksiniz. Mağaradan sonra bu güldür güldür akan şelale size görsel bir güzellik sunacaktır. Mağaranın, girişlerinin sarp kayalık olması sebebiyle turizme kapalıdır, sadece profesyonel dağcı ve mağaracılar tarafından tercih edilebilir.

Not: Mağara dağlık bir alanda bulunmaktadır. Ve ilkbahar mevsiminde karların erimesiyle dağlardan gelen bu suların mağara içerisindeki gölcüklerin su seviyesini yükselmekte ve sizin mağarayı  gezme imkânınızı engellemektedir.

                         Ayvaini Mağarası ve Konaklama?              

Mağaranın zorlu koşulları dolayısıyla buraya genelde profesyonel dağcılar veya mağara gezginleri geldiğinden buraya gelip kamp yaparlar. Ayvaini Mağarasının çevresinde bir otel ve pansiyon bulunmamaktadır. Buraya gelenler genelde kamp yapıyorlar ya da bireysel olarak çadır kuruyorlar. Eğer konaklamak istiyorsanız en yakın ilçedeki otel ve pansiyonları değerlendirmeniz gerekmektedir.

                    Ayvaini Mağarası Giriş Ücreti;                     

Ayvaini Mağarası Girişi Ücretsizdir.

OKUMALISIN  Marmaris Uzunyalı Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

 

                    Ayvaini Mağarasına Nasıl Gidilir;                

Ayvaini Mağarası Bursa il merkezine 47 km mesafe uzaklıkta bulunmaktadır.

Bursa’dan Arabasıyla gidecekler, İzmir yolu üzerinden giderken Başköy sapağından içeri girerek Ayva Köyü tabelalarını takip ediniz. Yolda gerekli tabelalar var. Köyüne geldikten sonra caminin sağ tarafındaki yoldan ilerleyince 100 metre sonra yol bitiyor buraya arabanızı bırakıp gidebilirsiniz.

Minibüsle gelecekler, Bursa il Merkezinden Nilüfer ilçesine giden minibüslere binerek Nilüfer ilçesine gelebilirsiniz. Buradan Taksi yardımıyla Mağaranın olduğu yere ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Aydın Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir