Bursa Kent Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Bursa Kent Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bursa Kent Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Bursa Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Bursa Kent Müzesi Hakkında;

Bursa Kent Müzesi, Bursa’nın Osmangazi ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Ülkemizin ilk kent müzesi olan Bursa Kent Müzesi, 1926 yılında Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından yaptırılmıştır. Kent Müzesi, yaklaşık 7000 yıllık geleneksel Anadolu ve Osmanlı kültürünün oluşumu ve gelişimini, Kent tarihinı, coğrafi, kültürel, sosyal, ekonomik, ticari ve turistik yapısına ilişkin bilgi ve belgeleri, görsel sunum, obje ve animasyonlarla gelen ziyaretçilerine anlatmaktadır. Müzede ayrıca, Osmanlı padişahlarının bir bölümünün balmumu heykelleri bulunuyor.

Müze Binasından ve içeriğinden bahsedecek olursak,

Müzenin bodrum katında, Bursa ilinin geleneksel ticaret hayatı sergilenmektedir. Bunlar; “Arabacı, nalbant, saraç, semerci, yemenici, bıçakçı, bakırcı-kalaycı, tenekeci, marangoz, keçeci, sepetçi, şekerci, kebapçı, havlucu” işleri canlandırılmaktadır.

Müzenin zemin katında, Gelen ziyaretçiler için kafeterya, hediyelik eşya satan yerler bulunuyor.

Müzenin girişinde bulunan avlusu, anfi tiyatro, konser, gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

Müzenin Birinci katında, Bursa hakkında kitapların olduğu küçük bir kütüphane, periyodik okuma salonu ile küçük toplantıların yapılabileceği bir salon bulunuyor.

OKUMALISIN  Karaincir Plajı Nerede – Nasıl Gidilir - Bodrum - Muğla?

 Bursa Kent Müzesi, 2006 yılında Portekiz Lizbon’da düzenlenen Avrupa Müze Forumu ödüllerinde  2006 yılının En İyi üçüncü müzesi ödülüne layık görülmüştür.

Bursa Kent Müzesi’ne Nasıl Gidilir;

Bursa Kent Müzesi, Bursa’nın Osmangazi ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır.  Osmangazi ilçe merkezinde Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Atatürk Anıtının arkasında bulunuyor.

Metro ile Gelecekler,  Metroya binerek Demirtaşpaşa İstasyonu‘nda inebilir. Sonrasında İnönü Caddesinden yürüyerek devam ettiğinizde Atatürk caddesindeki Atatürk Anıtının tam arkasında kalıyor.

Otobüs ile Gelecekler, 17D-6E-8l-E13 numaralı otobüsler Bursa Kent Müzesi yakınından geçiyor:

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.