Bursa Misi Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – Masterchef

Bursa Misi Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – Masterchef

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Bursa Misi Köyü Nerede – Nasıl Gidilir? Bursa Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

                   Misi Köyü Nerede;                     

Misi Köyü, Bursa ilinin Nilüfer ilçesi sınırları içerisinde bulunur. Günümüzde Gümüştepe Mahallesi adıyla bilinmektedir. Misi Köyü’nün çok eski bir tarihi olduğu bilinmektedir. Köy, çok eski bir yerleşim yeri olup yaklaşık 2000 yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir. Misi Köyü Bursa İl merkezine 12 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

                 Misi Köyü Hakkında;                   

Bursa Misi Köyü bugünkü adıyla Gümüştepe Mahallesi, Bursa ilinin en doğal köylerinden biri olma özelliğine sahiptir. Geçmişi milattan sonra 183 yılına dayanan Misi Köyü 1989 yılında kentsel sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Kentsel SİT alanı ilan edilen köy, bu sayede betona yenik düşmemiştir.

Nilüfer Belediyesi tarafından adeta yeniden inşa edilmiştir. Belediye, zamana yenik düşüp yıkılmaya yüz tutan eski evleri onarmış ve sosyal mekanlar haline getirmiştir.

OKUMALISIN  Soğanlı Vadisi Nerede - Nasıl Gidilir?

Misi Köyünde Görülmesi gereken yerler;

Misi köyünde görülmesi gereken yerlerin başında Çocuk Kütüphanesi gelmektedir. Küçük yaş gurubundaki çocuklara hizmet veren kütüphaneye giriş ücretsizdir.

Etnografya Evi’nin içinde dokuma tezgâhları, yöresel el işlemeleri, yöresel kıyafetler ve küçük bir Karagöz perdesi yer almaktadır. Köyü ziyarete gelenler ücret karşılığında bu evi de gezebilmektedirler

Köy ’de Nilüfer Belediyesi tarafından açılan 90 araç kapasiteli Kamp Karavan alanı da bulunmaktadır. Misi kamp ve karavan tesislerinde: WC, duşlar, lavabolar, Sıcak ve soğuk su, mutfak çamaşır yıkama, musluğu ve elektrik panosu ve elektrik sayacı gibi kamp alanında işinize yarayacak birçok envanter bulunmaktadır.

Köyün piknik alanı, Köyde piknik yapmayı düşünüyorsanız, Nilüfer Çayı Kenarı çok uygun bir mekandır. Çay kenarında iyi bir yer kapabilmek için olabildiğince erken gelmeniz gerekmektedir. Özellikle hafta sonları. Çayın İçinde ördeklerin yüzdüğü çayın etrafında piknik alanları ve çay bahçeleri yer alıyor.

Köyün içinden geçen nilüfer çayı, meyve ağaçları, çınar ağaçları ve kavak ağaçlarıyla mükemmel bir doğaya sahip olan Misi Köyü, insanların dinlenmek ve piknik yapmak için tercih ettiği bir yerdir.

OKUMALISIN  Yedigöller Milli Parkı Nerede - Nasıl Gidilir? 

               Misi Köyünden Ne alınır;              

Misi Köyü asma yaprağı, misket üzümü, pekmezi ve şarabıyla çok ünlüdür. Misi Köyü şarapçılıkta eski bir geçmişe sahiptir. “Misi Şarapları” yalnızca bu yörede yetişen misket üzümünden yapılmaktadır. Ayrıca Misket üzümünden yapılan pekmezin de oldukça sağlıklı olduğu söylenmektedir.

Köyün en önemli gelir kaynaklarından biri Misi Şarabıdır. Şarapçılık Misi Köyü’nde tarihi bir geçmişe sahip olup Misi Şarapları, sadece bu yörede yetişen özel aromalı misket üzümünden yapılır.

             Misi Köyüne Nasıl Gidilir?            

Şehir Merkezi’nden Heykel ‘den Şehreküstü metro istasyonundan metroya binerek Acemler durağında indikten sonra B/20numaralı otobüse binerek Misi Köyü’ne ulaşabilirsiniz.

Terminal’den gelecekler, 38 numaralı otobüs ile Heykel ‘de inip metroya aktarma yaparak Acemler durağında indikten sonra B/20numaralı otobüse binerek Misi Köyü’ne ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan gelenler

İDO ile geliyorsanız Güzelyalı’dan 1/GY otobüs ile,

BUDO ile geliyorsanız Mudanya İskelesi’nden 1Mnumaralı otobüs ile,

Emek metro istasyonuna geldikten sonra metro ile Acemler durağında inerek B/20 numaralı otobüse bindiğinizde Misi Köyü’ne ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.