Bursa Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman Yapıldı – Kim Yaptı

Bursa Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman Yapıldı – Kim Yaptı

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Bursa Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman Yapıldı ve Kim Yaptığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

               Bursa Ulu Cami Hakkında Bilgiler                   

Ulu Cami, Bursa ilinin merkezinde yer almaktadır. I. Bayezid, Niğbolu seferinden döner dönmez, Ulu Caminin inşa emrini vermiş. Caminin tam yapım tarihi bilinmiyor olsa da, 1399 yılı olarak tahmin edilmektedir. Bu dönemin önemli mimarları arasındaki Neccar Ali Efendiye vazife verilmiştir. Cami açılışı Cuma günü yapılmıştır. Dönemin önde gelen âlimlerinden Somuncu Baba tarafından hutbe okutulmuştur.

Ulu Cami, Türkiye’de bulunan camiler içerisinde en büyük avluya sahiptir. Caminin dış avlusunda abdesthane ve havuz bulunmaktadır. Ayrıca geniş medrese odaları yer almaktadır. Caminin asıl planında üç kapısı varken sultan mahfili olarak 4. Kapı açılmıştır.

Ulu Caminin minberi, ahşap sanatının en büyük göstergesidir. Minber dönemin ahşap ustası Hacı Abdülaziz tarafından yapılmıştır. Bu minberin en büyük özelliği, kabartmaların gezegenleri anlatmasıdır. Ahşap işçiliğinde daha çok Selçuklu motifleri görülmektedir.

Bursa Ulu Camisi tamamlandıktan 3 sene sonra, Yıldırım Beyazıt han Timur’a esir düşer. Timur Anadolu’yu tahrip etmeye başlar. Bursa ve Bursa içerisindeki Ulu Camide bundan nasibini alır. Öyle ki, rivayetlerde caminin yanması için temellerine odunlar konulup, tutuşturulduğu söylenir. Caminin dış ve iç cephesindeki tahribatların sebebi, bu yangındır.

                Bursa Ulu Cami Hızır A.S. Efsanesi              

Bursa Ulu Cami’nde Hızır A.S. namaz kıldığına dair bir rivayet bulunmaktadır. Somuncu Baba, Ulu Cami’nin yapıldığı sırada buraya gelerek inşaatta çalışan işçilere somun dağıtırmış. Günlerden bir gün Somuncu Baba yine ekmek dağıtırken Hızır A.S. orada bulunduğunu fark etmiş. Hemen yanına giderek sen Hızırsın anladım demiş. Eğer camiye her gün gelip namaz kılacağına söz vermezsen, buradaki herkese senin Hızır olduğunu söylerim demiş. Hızır A.S. geleceğine dair söz vermiş ama hangi vakit geleceğim bana kalsın diye şart koşmuş. O günden sonra Hızır A.S. her gün Ulu Cami’ye gelerek vav harfinin önünde namaz kaldığı rivayet edilmiş. Bu inanç, bugün de oldukça yaygındır ve camide namaz kılan insanlar vav harfinin orada namaz kılmaya özen göstermektedir.

                                 Şadırvanın Hikâyesi                              

Ulu Cami’ye girdiğimizde dikkati ilk çeken, caminin ortasında, camekânlı açı kubbenin altında büyük bir Şadırvan vardır. Şadırvanın çevresinde Kur’an okumak için ayrılmış sofalar vardır. Bu şadırvanın yerinde, bir yaşlı kadına ait bir evin bulunduğu, rivayetlerde farklı farklı anlatılmıştır. Rivayetlere göre; yaşlı kadın bütün teklif ve ısrarlara rağmen evini vermek istememiş, onun için sonradan alınan bu yer, “kadının rızası olmadığından namaz kılınması doğru olmaz” düşüncesiyle ilk etapta caminin iç avlusu şeklinde boş bırakılmış olup sonraları buraya bugünkü şadırvan yaptırılmıştır. Havuzun üstüne denk gelen kubbe camekânlıdır. Bu sayede Ulu Cami’ye aydınlık büyük oranda buradan sağlandığı gibi üst tarafının açık olması hava akışı bakımından önemdir.

                   Bursa Ulu Camine Nasıl Gidilir?                   

Ulu Cami, Bursa ilinin merkezinde yer almaktadır. Bursa Atatürk caddesinde yer alan Ulu Camisine hususi aracınızla ve toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
Hususi aracıyla ulaşmak isteyenler, Bursa merkeze ulaştıktan sonra Cemal Nadir Caddesi kuzey yönlü ilerleyerek, Atatürk Caddesine ulaşarak camiye gelecekler.

Terminal’den 38 numaralı otobüse binerek Atatürk Caddesi’nde indiğinizde Ulu Cami’ye ulaşım sağlayabilirsiniz. Kent Meydanı’ndan metroya binerek Şehreküstü istasyonunda inerek Kapalıçarşı yönünde 2 dakikalık bir yürüyüş ile Ulu Cami’ye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.