Bursa’da Çocuklar ile Gezilecek En İyi 10 Yer

Bursa’da Çocuklar ile Gezilecek En İyi 10 Yer

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Bursa’da Çocuklar ile Gezilecek En İyi 10 Yer – Müzeler – Tema Parklar – Eğlence Merkezleri  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                       Bursa Hakkında Kısa Bilgi                         

Bursa, Geçmişten günümüze her zaman önemli bir şehir olmuştur. Osmanlı Devletine Başkentlik yapmış günümüzde ise Türkiye’nin En Kalabalık 4. Şehri olarak önemli bir konumdadır. Hem Tarihi hem doğası hem de kültürel değerleri ile geçmişten günümüze önemli eserleri barındırmaktadır.

Bu bağlamda Bursa’da yaşayan veya Bursa şehrini gezmek için gelen misafirler birçok tarihi eseri ve turistik tesisi geze bilmektedir. Bursa Çocuklar içinde önemli bir yerdir. Geçmişten günümüze kalan Tarihi eserleri görebiliyor, Uludağ’da yeşilin her tonunu görebiliyor hem de de kültürel olarak önemli yerleri gezebiliyor. Bu yazımızda sizlere çocuklu ailelere birkaç tavsiye olarak bilgiler vereceğiz.

             Bursa’da Çocuklar ile Gezilecek Yerler          

                         1- Bursa Extrem Park                               

Türkiye’nin En büyük Komplex Macera ve etkinlik alanı olma özelliği taşımaktadır. Extrem park alanı çam ağaçları arasında şehrin gürültülü ve bunaltıcı havasında kurtulmak için gidebileceğiniz bir yerdir. Her yaş grubu için uygun aktivitelerin olduğu bu yerde Dağ Kızağı, Kamp Yapma Alanları, Zıpline, Çocuk Macera Parkuru, İpli Parkur, At Binicilik Alanı, Tırmanma Duvarı, Okçuluk, Dev Prombolin, Trafik Eğitim Parkur Alanı, Dev Salıncak, Rodeo, Trambolin gibi aktiviteler bulunuyor.

                                   2- Sukay Park                                    

Türkiye’nin İlk Kablolu Su kayağı Tesisi olan Sukaypark,  Haftanın 7 günü kayak yapma imkânını sizlere sunmaktadır. Yaklaşık 100 dönüm arazi üzerine kurulu olan Sukaypark içerisinde,

Küçük bir ada, Gölet, çocuklar için Su oyun parkı, Yürüyüş alanları, Düğün Salonu, restoran, Cafe, su kaykayı kıyafeti satış ve kiralama mağazası ve çeşitli büfeler bulunmaktadır.

                 3- Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi             

Müze, 2020 yılında Bursa hizmete açılmıştır. Müzede, Otomotiv sanayisinin gelişimi Tekerlekli at arabasından günümüzde kullandığımız otomobillere kadar olan araçlar canlı ve görsel olarak sergilenmektedir. Müze’nin en önemli özelliği Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu Arabaları Müzesi olma unvanına sahip olmasıdır.

Umurbey Mahallesinde 17 Bin m2’lik bir arazi üzerinde bulunan eski ipek fabrikasının Tofaş tarafından restore edilerek müze haline getirilmiştir. Müzede bulunan her bir parça Anadolu’da binlerce yıl önce kullanılmış motorlu motorsuz eserlerden oluşmaktadır. Müzede bulunan ve 2600 yıl öncesine dayanan tekerlekten başlayan eserler Tofaş tarafından üretilen araçlara kadar gelmektedir.

                                 4- Ters Ev                                               

Ters Ev, Kültür Park alanı olarak bilinen Lunapark, Yapay Gölet ve yeşil alanları da içine kapsayan büyük bir kompleks alanı içerisinde yer almaktadır. 2 katlı olarak tasarlanan Ters Evin içerisine girdiğinizde bu yerde bir terslik var diyesiniz geliyor. Koltuklar, Halılar, Buzdolabı, Çamaşır makinesi, Televizyon, Masa, Sandalye…  Bir ev içerisinde aklınıza gelen bütün eşyalar ters haldedir.

                               5- Hayvanat Bahçesi                           

Osmangazi ilçe sınırlarında bulunan, Hayvanat Bahçesi 1998 yılında 206 bin metrekare alana kurulmuştur. Soğanlı mevkisindeki alanda memeli, kuş, balık ve sürüngen familyalarında Türkiye’nin ve dünyanın birçok bölgesinden getirilen 138 türden 1072 hayvan bulunuyor. Belgesellerde görebileceğiniz hayvan türlerini doğayla iç içe zevkli ve eğlenceli kültür turuyla, çoluk çocuk ailece gidilebilecek güzel bir yerdir.

                 6- Panorama 1326 Fetih Müzesi                    

Osmangazi ilçesi sınırları içerisinde bulunur. Bursa’nın fethi ve Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş hikâyesinin 3 boyutlu anlatıldığı Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, Dünyanın En Büyük Tam Panoramik Müzesi olma özelliğini taşımaktadır. Bursa’nın Beylikten Cihan Devletine uzanan yolculuğunu anlatmaktadır. 4 bin kitaplı kütüphane ,  1000 kişi kapasiteli etkinlik alanı (Tiyatro, konferans ve seminer) bulunuyor,

                        7- Arkeoloji Müzesi                                       

Mustafakemalpaşa ilçesi sınırlarında Orta Miyosen Döneme ait Paşalar Fosil Yatağı buluntuları, Orta Paleolitik Çağa tarihlenen Şahinkaya mağarası buluntuları, Bursa ve çevresinde yapılan kazı çalışmalarında özellikle Aktopraklık Höyük kazılarında ele geçen Neolitik Çağdan Kalkolitik Çağa kadar eserler, Tunç Çağı eserleri ile Asur Ticaret Kolonileri Çağı, Hitit Uygarlığı, Transkafkas Kültürü, Urartu Krallığı, Phyrg Krallığı ve Protogeometrik Döneme ait eserler sergilenmektedir.

Ayrıca Aktopraklık Höyük kazılarında açığa çıkarılan 30 yaşlarında bir kadına ait iskelet, mezar buluntuları ile masa vitrininde sergilenmektedir. Yine aynı salonda Aktopraklık Höyüğün bir maketi bulunmaktadır. Salonda mevcut 6 adet niş vitrininde ise ait olduğu dönemlerin sembolü haline gelmiş eserler sergilenmektedir.

                                8- Kent Müzesi                                       

Ülkemizin ilk kent Müzesi olan Bursa Kent Müzesi, 1926 yılında Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından yaptırılmıştır.Kent Müzesi, yaklaşık 7000 yıllık geleneksel Anadolu ve Osmanlı kültürünün oluşumu ve gelişimini, Kent tarihinı, coğrafi, kültürel, sosyal, ekonomik, ticari ve turistik yapısına ilişkin bilgi ve belgeleri, görsel sunum, obje ve animasyonlarla gelen ziyaretçilerine anlatmaktadır. Müzede ayrıca, Osmanlı padişahlarının bir bölümünün balmumu heykelleri bulunuyor.

      9- Aktopraklık Arkeopark Açık Hava Müzesi     

Nilüfer ilçesine bağlı Akçalar mevkisinde bulunan ve  Açık hava müzesi olarak hizmet veren bu yerin tarihi çok geçmiş yıllara dayanmaktadır. Geçmişten günümüze kadar kültürel aşamaların tanıtıldığı bir yerdir.

Avrupa’nın En Büyük Tarih Öncesi Parkı

Günümüzden yaklaşık 8 bin 500 yıl önceki döneme ait canlandırmalar yer almaktadır. Bu özelliği ile geçmiş ile bugün arasında bir köprü pozisyonundadır. Müzenin en dikkat çeken alanlarından biri Eskikızılelma köyünden sökülerek proje alanına yeniden inşa edilen yapılardan oluşturulan köy alanıdır

                                  10- Uludağ                                                

Uludağ, Bursa’nın En önemli yerleri arasında desek hiç yanlış olmaz. Kayak Merkezi, Kamp & Piknik Alanları, Seyir Terasları, Otelleri, Teleferiği, Yem Yeşil Doğası ve Muhteşem havası ile herkesin görmesi gereken bir yer. Bu Yeri çocuklarımız ile mutlaka gezmeliyiz. İster Piknik ister gezi rotası oluşturun ama ne yaparsanız yapın çocuklarınıza bu muhteşem doğayı gezdirin.

.

.

.

.

.

.

Bursa’da Çocuklar ile Gezilecek En İyi 10 Yer

bursa ve çocuk

bursada çocuklar ile gezilecek yerler

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.