Büyükada’ya Nasıl Gidilir – ADALAR / İSTANBUL

Büyükada’ya Nasıl Gidilir – ADALAR / İSTANBUL

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Büyükada’ya Nasıl Gidilir – Adaya Vapur Kalkış Noktaları ve Süreleri Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

İstanbul ilinin Adalar ilçesi sınırlarında bulunuyor. Adalar arasında En Büyük olan ada Büyükada’dır. Ortalama Yüzölçümü 5,4 kilometrekaredir.  19. yy’da 3 bin kadar nüfusa sahip olan Büyükada, bugünkü Nüfusu yaklaşık 8 bin civarındadır. Yaz aylarında günü birlik ziyarete gelenler ile sayı fazlaca artmaktadır.

Büyükada, Özenli ve gösterişli yapıları, Arnavut kaldırımlı sokakları, Köşkleri, Yemyeşil ve Tertemiz sokakları, Ahşap Evleri, Pembe – Mor çiçekleriyle sizlere huzur vadeden bir yerdir. Gerek tarihi yapıları gerekse tabiatıyla gezmeye doyamayacağınız, Temiz kumsalında güneşlenip denize gireceğiniz yerleriyle bir başkadır Büyükada…

Makalemizde sizlere Büyükada’ya Nasıl Gidileceği hakkında bilgiler vereceğiz;

Büyükada’ya ulaşım oldukça kolaydır. Ada’ya İstanbul’dan Kocaeli’den Yalova’dan vapura binerek çok rahat ulaşabilirsiniz. İstanbul da özellikle Avrupa yakasında Eminönü, Karaköy ve Kabataş iskelesi, Asya yakasında ise Kadıköy, Bostancı, Maltepe, Kartal, Acılar iskelelerinden denizyolu ile istediğiniz saatlerde adalara ulaşabilirsiniz. Adalara ulaşım gerçekleştiren firmalar İDO, şehir hatları, Dentur, Turyol, Mavi Marmara ve Prenstur’dur.

Büyükada’ya Vapur ile Yolculuk Süreleri

  • Kabataş – Büyükada   (direkt)…………………………….: 60 dakika
  • Kabataş – Kadıköy-Tekmil Adalar- Büyükada………:105 dakika
  • Bostancı – Büyükada  (direkt)…………………………….:30 dakika
  • Bostancı – Heybeliada- Büyükada……………………….:45 dakika
  • Bostancı – Tekmil Adalar- Büyükada…………………..:60 dakika sürmektedir.

Deniz Otobüsü ile Yolculuk Süreleri

  • Kabataş – Büyükada…………………………………………..: 30 dakika
  • Bostancı – Büyükada………………………………………….: 10 dakika sürmektedir.

Büyükada İskele hatları İletişim Bilgileri

Büyükada İskele Başmemurluğu Tel………………..: (0216) 382 60 06

Büyükada Deniz Otobüsü İskele Memurluğu Tel..: (0216) 382 44 36 

Büyükada İlçe İlçe Ulaşım Bilgileri

Büyükada’ya Karaköy ve Eminönü’nden Gidecekler;

Motorlar vasıtası ile adalara sabah saat:6.30’dan itibaren düzenli şekilde seferler yapılmaktadır. Yılın her günü gece 12’ye kadar Eminönü iskelesinden şehir hatları vapuruna binerek adalara ulaşım sağlayabilirsiniz. Eminönü’nden kalkan vapur sırasıyla Kadıköy, Kınalıda, Burgazada, Heybeliada ve Büyükada iskelesine uğramaktadır. Bu yolculuk yaklaşık 1 saat 45 dakika sürmekte ve bu hatlarda İstanbulkart’ınızı kullanabilir, kartınızın türüne göre indirimli tarifeden yararlanabilirsiniz.

Büyükada’ya Kabataş Limanı’ndan Gidecekler;

Adalara gitmek için en çok kullanılan ve en yoğun olan limanlardandır. Adalara, vapur, motor ve deniz otobüsleri gibi geniş bir tercih sunması nedeni ile çok rağbet görmektedir. Yaz kış düzenli seferler uygulanmaktadır. İsterseniz şehir hatları vapuru kullanarak ucuza ulaşımı gerçekleştirebilir, isterseniz rahat ve hızlı bir ulaşım için İDO’yu tercih edebilirsiniz.

Büyükada’ya Avcılar’dan Gidecekler;

Avcılar iskelesinden sadece yaz aylarında ve sabah 09.15 saatinde adalara gidiş gerçekleştirilebilmektedir. Geri dönüş için adalardan kalkış saati ise 19.15’tir. Avcılar’dan adalara sefer yapan tek firma olan Dentur Avrasya ile ulaşım sağlanabilmektedir. Avcılardan adalara seyahat süresi ise yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir.

Büyükada’ya Bostancı’dan Gidecekler;

Asya yakasında adalara ulaşmak için en çok tercih edilen ulaşım noktasıdır. Aynı Kabataş gibi deniz otobüsleri vapur ve motor gibi seçenekleri ile yolculara tercih seçenekleri vermektedir. Yaz kış düzenli seferler gerçekleştirilmektedir. Sabah 6.00’dan itibaren ulaşım aracı bulmak mümkündür. Adaya ortalama 35 Dakika’da ulaşabilirsiniz.

Büyükadaya Kadıköy İskelesi’nden Gidecekler;

Şehir hatlarının Kabataş’tan düzenlenen vapurlar Kadıköy’e de uğramaktadır. Kadıköy-Büyükada arası sefer düzenleyen ilk alternatifimiz gece 12’ye kadar hizmet veren şehir hatları vapurlarıdır. Bunun dışında ikinci alternatif olarak Turyol Kadıköy’den adalara, sadece yaz aylarında adalara sefer düzenlemektedir. Turyol firması buraya hafta içi karşılıklı olarak 5, hafta sonu ise 6 sefer düzenlemektedir.

Büyükada’ya Kartal’dan Gidecekler;

Kartal dan adalara yaz kış düzenli sadece Prenstur firması motor ile sefer düzenlemektedir. İlk sefer saat:06.30 dadır. Yaz döneminde ise bu seferlerin sıklığı yarım saatte bir olmakla birlikte yolculuk süresi ise yaklaşık 25 dakikadır. Böylelikle Kartal bölgesinde oturanların adaya istedikleri zamanda gidip gelmeleri mümkün olmaktadır.

Büyükada’ya Maltepe’den Gidecekler;

Yazın ve kışın sadece günde üç kere mavi Marmara firması motorlar ile sefer düzenlemektedir. İlk ulaşım saat: 08.00’dadır.

Büyükada’ya Yalova’dan Gidecekler;

Adalara ulaşım gidiş-dönüş olarak tek sefer yapılmaktadır. Yalova’dan kalkış saat 10.30 Heybeliada’dan kalkış ise saat:18.00’dir.

Büyükada’ya Kocaeli’nden Gidecekler;

Adalara gidiş-dönüş sadece “Pazar” günleri Kocaeli Belediyesi tarafından gerçekleştirilmektedir. 

Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.