Cafer Paşa Medresesi Nerede, Nasıl Gidilir, Eyüp Sultan / İstanbul 2024

Cafer Paşa Medresesi Nerede, Nasıl Gidilir, Eyüp Sultan / İstanbul 2024

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Cafer Paşa Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir – Cafer Paşa Kimdir? Medresesi Ne Zaman Yapıldı? hakkında bilgiler vereceğiz.

Cafer Paşa Medresesi

Cafer Paşa Medresesi, İstanbul ilinin Eyüp Sultan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eyüp Sultan ilçesine bağlı Kalenderhane Caddesi ile kızıl Değirmen Sokağının birleştiği yerde ve Cafer Paşa Türbesi’nin gerisindedir.

Kanuni Sultan Süleyman dönemi vezirlerinden Cafer Paşa adına yaptırılan Medrese 16.yy’da Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Döneminde Hadis Medresesi olarak kullanılmıştır. Daha sonra çeşitli dönemlerde Sadi, Kadiri ve Halveti tarikatlarının irşad faaliyetlerine de hizmet etmiştir.

Medrese Kültür Sanat Merkezi “hücre” tabir edilen on adet küçük sınıf ve “meşkhane” diye tabir edilen bir adet büyük salona sahiptir. On adet hücre avlunun etrafında “U” şeklinde sıralanmıştır. Hücreler ve meşkhane kesme kufeki taştan inşa edilmiştir.

Medresenin ilk müderrisi Ömer Efendi idi. Bu zat şehzadeliğinde Sultan II. Osman’a hoca tayin olunmuştu. Onun sözleri ve tavsiyesiyle hareket eden Sultan Osman, Yeniçeri İhtilalinde hayatını kaybetmişti. Medrese daha sonra Sadiyye Tekkesi haline getirilmiştir.

Dershane (Darül-hadis) tek kubbeli ve kare planlıdır. Kitabesi yoktur. Herhalde eskiden önünde bir revak bulunuyordu. Kubbesi kurşun kaplı bu yapının yer penceresi vardır. Pencereler kesme taş sövelidir. 1975 tarihinde restore edilmiş ve içinde Kur’an Kursu yerleşmiştir.

Türbenin sol tarafındaki kemerli kapıdan uzun bir koridora girilmektedir. Bu yer geçildiğinde bir meydancığa gelinir ki hemen karşıda medresenin dershanesi bulunmaktadır. Sol tarafta de bir kuyu bileziği vardır.

On bir Kubbeli odası bulunan medrese odaları dershanenin karşısına ters L biçiminde yerleştirilmiştir. Her odada bir pencere ve ocak bulunmaktadır.

            Cafer Paşa Medresesi Nerede?               

Cafer Paşa Medresesi, İstanbul ilinin Eyüp Sultan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eyüp Sultan ilçesine bağlı Kalenderhane Caddesi ile kızıl Değirmen Sokağının birleştiği yerde ve Cafer Paşa Türbesi’nin gerisindedir.

              Cafer Paşa Medresesine Nasıl Gidilir?              

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 39D, 48A, 55, 55ET, 94Y, 99A otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler. Ayrıca buraya gelmek isteyenler Metro M1A, M1B hattına binerek gelebilirler.

Minibüs ile gelmek isteyenler, MİNİBÜS: A-11, MİNİBÜS: A-40, MİNİBÜS: A-74  ile ulaşım sağlayabilirler.

YOL TARİFİ / GOOGLE HARİTALAR

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.