Anasayfa / Diyarbakır / Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi Nerede – Nasıl Gidiyor? – Diyarbakır Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi Hakkında;

Türk edebiyat dünyasının ve Diyarbakır‘ın ünlü şairlerinden biri olan Cahit Sıtkı Tarancı 2 Ekim 1910 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelmiştir. 1953 yılında ani bir kriz geçiren Tarancı, ülkemizde gördüğü tedavilerin ardından birtakım tedaviler için Viyana’ya gitti, Viyana’da Zatülcenp hastalığına yakalanan Cahit Sıtkı Tarancı, 12 Ekim 1956 tarihinde Viyana’da hayata veda etti. Ölümünün ardından Naaşı Ankara’ya getirilen Tarancı, Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedilmiştir ve naaşı hala bulanmaktadır. Cahit Sıtkı Tarancı’nın Doğup büyüdüğü ev 1973 yılında Kültür Bakanlığınca Tarancı ailesinden istenip restore edilerek Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesinde, Sanatçıya dair her anıya rastlayabilirsiniz. Giydiği kıyafetler, kullandığı malzemeler bulunuyor. Müzede dolaşırken Sanatçıya dair eserleri, şiirleri boy boy asılı olarak sizlerin beğenisine sunulmuştur. Dolaşırken adeta bir kitap sayfasında dolaşıyor, sayfalarını okuyor gibi hissedeceksiniz. Özellikle 35 Yaş şiiri hala aklımızda.

OKUMALISIN  Kaya Üstü - Şahin Kaya Dağı Nerede – Nasıl Gidilir - Düzköy - Trabzon?

Cahit Sıtkı Tarancı Evinden bahsedecek olursak, ev Klasik Diyarbakır evlerinin özelliğini taşımaktadır. Evler zemin+ bir katlı olarak inşa edilmekte olup, Yaz ve kış odaları ayrı ayrı yapılmaktadır. Yazın sıcak olması sebebiyle genellikle kuzey tarafa yapılmaktadır. Evler düz damlı olarak yapılı olmakla birlikte ortasında bir avlusu bulunuyor.

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi’ne Nasıl Gidilir;

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi Sur ilçesi sınırlarında içerisinde bulunmaktadır. Ulu Caminin hemen yakınında olan bu müzeyi görmek için tek yapmanız gereken Diyarbakır’a gelmeniz olacaktır. Sur içi olarak bilinen yerde bulunur. Sur Dolmuş ve Otobüsleri ile kolaylıkla gelebilirsiniz.  Ulu Caminin karşısında Ziya Gökalp sokağında bulunmaktadır.(Gazi Caddesi araç trafiğine kapalı)

Havalimanı, Bağlar Merkez ilçesinde bulunur. Şehir merkezine uzaklığı 6 km.dir. Havalanın’dan taksi, şehir içi minibüsleri ve otobüsleri ile Diyarbakır’ın her yerine gelebilirsiniz.

Demiryolu ile Gelecekler, tren garından şehir içi minibüsleri, otobüsleri ve taksi ile ulaşım çok kolaydır. Tren garına İstanbul Haydarpaşa Garından Diyarbakır’a düzenli seferler yapılmaktadır. GÜNEY KURTALAN EKSPRESİ trenleri, Ankara – Diyarbakır/Kurtalan – Ankara arasında haftada 6 gün gelmektedir.

OKUMALISIN  Termessos Antik Kenti Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saati?

Diyarbakır’ın Bazı İllere olan uzaklığı;

 • Diyarbakır-Ankara arası 1001 km,
 • Diyarbakır-İstanbul arası 1454 km,
 • Diyarbakır – Elazığ Arası 153 km
  Diyarbakır – Malatya Arası 251 km
  Diyarbakır – Şanlıurfa Arası 176 km
  Diyarbakır – Adıyaman Arası 205 km
  Diyarbakır – Bingöl Arası 144 km
  Diyarbakır – Mardin Arası 95 km  uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir