Çam Limanı Koyu Nerede – Nasıl Gidilir?

Çam Limanı Koyu Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Çam Liman Koyu Nerede – Nasıl Gidilir? Heybeliada Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Çam Limanı Koyu, İstanbul ilinin Adalar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Heybeliada sınırları içerisinde yer alır. Adanın güney kısmında bulunmaktadır.

Çam Limanı Koyu’nda doğal çam ağacı kokusu içinde manzaranın ve denizin tadını çıkarma şansına sahipsiniz. İsmini sahip olduğu çam ormanlarından almaktadır. Bu koy Türkiye’nin en güzel koyları arasında yer almaktadır. Sıcak yaz aylarında yüzlerce tekne kendisini buraya demirlemektedirler.

Bu koyda kıyı birden derinleştiği için yüzmeye çok elverişli değildir. Buraya yüzmeyi iyi bilenler daha çok rağbet etmektedir. Tekne ile gelenler için daha elverişli bir yapısı vardır. Kıyıdan denize girmek isteyenler bu koy içerisinde yer alan Ada Beach Club’ı tercih edebilirler.

 

Bir söylentiye göre bu limanın doğal yollardan değil de insan eliyle yapıldığı ifade edilmektedir. Geçmiş dönemlerde yapılan maden kazıları sonrası oluştuğu ifade edilmektedir. 4. Yüzyıldan başlayarak 18.yüzyıla kadar devam eden altın ve bakır madeni kazıları oluşumda etkili olmuştur.

Çam Limanı Koyu’nun sol tarafında yer alan “Heybeliada Sanatoryumu” 1924 yılında yapılmış, verem hastalarının tedavisi için kullanılmıştır.

Çam Limanı Koyu Nerede?

Çam Limanı Koyu, İstanbul ilinin Adalar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Heybeliada sınırları içerisinde yer alır. Adanın güney kısmında bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Siirt Delikli Taş - Rasıl Hacar Nerede-Nasıl Gidilir?

Çam Limanı Koyu Nasıl Gidilir?

Heybeliada merkezine ulaştıktan sonra iki farklı şekilde bu adaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Bisiklet veya kısa bir yürüyüş ile bu koya hemen ulaşabilirsiniz. Yürüyerek yaklaşık 20 dakika içerisinde bu koya ulaşacaksınız. Bu koya ulaşabilmek için faytonlar da ayrı bir seçenek olarak bulunmaktadır.

Heybeliada’ya gitmenin tek yolu denizyoludur. Özellikle yaz aylarında gün içinde binlerce kişinin ziyaret ettiği adalara İstanbul’un çeşitli iskelelerinden çok sayıda sefer düzenlenmektedir. Heybeliada ada vapurlarının en işlek noktalarından birisidir. Heybeliada’ya İstanbul Deniz Otobüsü, Dentur, Turyol, Mavi Marmara, Prens Tur ve İstanbul Şehir Hatları ile ulaşabilirsiniz.

Çam Limanı Koyuna Eminönü’nden Gidecekler;

Eminönü’nden Heybeliada’ya gitmek isteyenler için iki ayrı seçenek vardır. Hem hafta içi hem de hafta sonu ulaşmak mümkündür.

İlk seçenek şehir hatlarında sefer yapan vapurlardır. Şehir hatları gece saat 12.00’ye kadar hizmet vermektedir. Gün içerisinde sık biçimde sefer düzenlemektedir. Eminönü-Adalar arası yaklaşık olarak 90 dakika sürmektedir.

İkinci seçenek ise Eminönü iskelesinden hareket eden Turyol firmasına ait olan vapurlardır. Turyol tekneleri sabah 09.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında karşılıklı sefer düzenlemektedir.

Çam Limanı Koyuna Kadıköy’den Gidecekler;

Kadıköy-Heybeliada arasında iki şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şehir hatları vapurları ya da Turyol firmasını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir hatları gece saat 12.00’ye kadar hizmet vermektedir. Turyol tekneleri sabah 09.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında karşılıklı sefer düzenlemektedir.

OKUMALISIN  Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği Nerede – Nasıl Gidilir?

Çam Limanı Koyuna Bostancı’dan Gidecekler;

Heybeliada’ya ulaşımın en hızlı ve kolay güzergâh Bostancı iskelesidir. Bostancı iskelesinden ulaşım için birçok seçenek bulunmaktadır.

Şehir hatları vapurları ya da Mavi Marmara firmasını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir hatları gece saat 12.00’ye kadar hizmet vermektedir. Mavi Marmara firmasına ait tekneler sabah 6.40’dan itibaren ortalama olarak bir saatte bir sefer yaparak bu hizmetini gece 00.15’e kadar sürdürmektedir.

Çam Limanı Koyuna Kartal’dan Gidecekler;

Heybeliada’ya Anadolu yakasından yakın güzergâh ise Kartal iskelesidir. Prens tur sabah 06.00 ile akşam 21,00 arasında çok sayıda karşılıklı sefer düzenlemektedir.

Çam Limanı Koyuna Bakırköy’den Gidecekler;

Heybeliada’ya uzak olan Bakırköy’den sefer düzenleyen tek firma Turyol’dur. Haftanın 7 günü sadece gidiş-dönüş tek sefer düzenlemektedir. Sabah gidiş akşam dönüş olarak düzenlenmiştir.

Çam Limanı Koyuna Avcılar’dan Gidecekler;

Heybeliada’ya Avcılar ilçesinden sefer düzenleyen tek firma Dentur Avrasya’dır.  Dentur Avrasya firmasının gün içinde sadece gidiş-dönüş olmak üzere, 09.15’te kalkan vapurun Heybeliada’dan kalkış saati ise 17,30 olarak belirlenmiştir.

Çam Limanı Koyuna Yalova’dan Gidecekler;

Heybeliada’ya Yalova ilinden sefer düzenleyen tek firma Dentur Avrasya’dır. Bu firmanın 10.30-18.10 şeklinde düzenlemiş olduğu tek bir seferle Heybeliada’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.