Çamkoru Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ankara

Çamkoru Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ankara

Sevgili Gezginler bu yazımızda Çamkoru Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Kamp – Piknik Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                  Çamkoru Tabiat Parkı Nerede?                  

Park, Ankara İlinin Çamlıdere İlçesi sınırları içerisinde bulunan bu tabiat harikası yer, Ankara’da yaşayanlar için bir Karadeniz havası yaşatmaktadır. Kelebekler ve Kuş sesleri eşliğinde sizlere muhteşem bir doğa harikası sunmaktadır.

           Çamkoru Tabiat Parkı Hakkında Bilgiler         

Çamlıdere ilçesine 15 kilometre ve Kızılcahamam ilçesine 38 kilometre uzaklıkta bulunan bu muhteşem yer, bakire doğası, yemyeşil çam ormanları, Çamkoru Gölet’i, Kamp Alanları ve İnönü Köşkü ile kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir.

Tabiat Parkının büyük bir bölümü sarıçam ve karaçam ağaçlarıyla kaplıdır. Ağaçların büyüklüğü sizleri etkileyecektir. Tabiat Parkı olmasından dolayı kurt, tilki, tavşan, yaban domuzu ve yırtıcı kuş türleriyle karşılaşabilirsiniz.

Tabiat Parkında en çok merak edilen soru ateş yakabiliyor muyuz? Evet, yakabiliyorsunuz Gölet kısmında ateş yakılmıyor. Genel de Araçlarıyla gelenler, Gölet kısmına gelmeden sol tarafta yer alan piknik alanında ateş yakmaktadır. Tabiat parkına gelenler araçlarını buraya park ederek mangal piknik işlerini burada hallettikten sonra, 15-20 dakika mesafe de bulunan Çamkoru Gölet’ine gezmeye gidiyorlar.

Tabiat Parkında Kelebek olayına değinmek istiyorum, bu muhteşem doğada kuş sesleri eşliğinde dolaşırken çok sayıda kelebeği görebiliyorsunuz araştırdık baktık ki tabiat parkına doğru çıkarken sağda kelebekler için yapılmış bir barınma üreme evi yapılmış, çok güzel bir yer. Dediğimi gibi burası Ankara’nın el değmemiş cenneti, tam bir Karadeniz doğası hâkim, kesinlikle gelmelisiniz.

                         Çamkoru İnönü Köşkü                           

Kızılay Gençlik Kampı olarak bilinen MEB İzcilik Tesisi olarak kullanılan bu yer, geçmişte Atatürk’ün vasiyeti üzerinde İsmet İnönü tarafından izcilik eğitimi üzerine yaptırılmıştır.

              Çamkoru Gölet’i Hakkında Bilgiler               

Ankaralı olup ta buraya gelmeyenler çok şey kaçırmıştır desek azdır,  çam ağaçlarıyla etrafının çevrelendiği Gölet, 215 hektar büyüklüğündedir. Sizleri adeta ormanın içine gizlenmiş bir doğa harikası bekliyor. Arabanızı gölettin girişine bırakıp yaklaşık 5 dakika yürüyerek ulaşabildiğiniz bu yerin bu kadar bakir ve temiz kalmasının sebebi içerisinde mangal yapılmamasıdır desek yanlış olmaz.

Yoldan gölettin içine doğru giden toprak yolun göl ile birleştiği yerde küçük bir alanda evinizden getirdiğiniz poğaça börek termosta çay şeklinde yere sofra sererek oturabileceğiniz yer bulunuyor sadece. Herhangi bir masa dahi yok. İşte bu yüzden temiz kalmış.

Göl kenarında yürüyüş yapabilir, çamların arasında gezebilirsiniz, harika doğasında trekking güzel bir seçenek, Çamkoru Gölet’inde farklı bir balık türleri bulunmaktadır. Gökkuşağı alabalığı olarak söylendi, büyük büyük balıklar sizleri görünce yanınıza kadar geliyor.

Çamkoru Gölet’ine Giriş Ücreti 

Giriş ÜCRETSİZDİR.

Çamkoru Tabiat PArkı Giriş Ücreti 2023 Yılı

Araç ile Girişler 35 TL (2023 yılı Mart ayı itibariyle..)

     Çamkoru Tabiat Parkı Kamp Alanı Giriş Ücreti   

Kamp Alanı, Göl tarafında değil, göl tabiat parkı ayrımından tabiat parkına doğru gitmelisiniz. Tabiat parkına girdiğinizde hemen hemen her yerinde kamp yapabilirsiniz. Ama genelde tuvaletlerin üst tarafında kamp kuruluyor. Çünkü bu alanda voleybol sahası, oyun parkı, masa ve çeşme bulunduğundan dolayı burayı seçebilirsiniz. Burada hiçbir tesis, büfe yok en yakın yer Çamlıdere ilçesidir. Gelirken her şeyi yanınıza almalısınız.

Çamlıdere Kamp Alanı’na Giriş Ücreti Çadır Başı 50 TL

          Çamkoru Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?        

Tabiat Parkı, Çamlıdere ilçesi sınırları içinde, Ankara’nın 110 km kuzeybatısında bir tabiat parkıdır. Çamlıdere ilçesine 15 km, Kızılcahamam ilçesine 38 km uzaklıktadır.

Kazan-Kızılcahamam rotasını takip ederek Kızılcahamam ilçesini geçtikten yaklaşık 6 kilometre sonra Çamlıdere yol ayrımından sola döndükten sonra Avdan Köyü’nü geçtikten sonra yol ayrımı var, bir yol Çamlıdere’ye bir yol tabiat parkına gidiyor, sağ taraftaki yoldan dönerek Tabiat Parkı’na ulaşabilirsiniz.

Otobandan gelmek isteyenler. Otobandan Çamlıdere gişelerine kadar devam ediyorsunuz. Çamlıdere gişelerinden çıktıktan sonra Çamlıdere ilçesini geçiyorsunuz ve Çamkoru tabelalarını takip ederek tabiat parkına ulaşıyorsunuz.

Otobüs veya minibüs imkânı bulunmuyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.