Çamlıca Cami Nerede – Nasıl Gidilir – İstanbul’un En Büyük Cami

Çamlıca Cami Nerede – Nasıl Gidilir – İstanbul’un En Büyük Cami

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Çamlıca Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman Yapıldı – Mimarisi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                                 Çamlıca Cami Nerede?                                  

Çamlıca Cami, İstanbul ilinin Üsküdar İlçesi sınırları içerisinde Çamlıca tepesinde yer almaktadır Çamlıca, Üsküdar’da yapımına 29 Mart 2013’te başlanan cami, 5 yılda tamamlanmıştır. Çamlıca Cami, Cumhuriyet Tarihinin En Büyük camisidir. Ana kubbe 34 metre çapında 72 metre yüksekliğinde olan Çamlıca Cami 6 minareden meydan geliyor. 4 minaremiz 107,1 metre yüksekliğinde. 2 minare de 90 metre yüksekliğindedir.

                         Çamlıca Cami Hakkında Bilgiler                     

Çamlıca Cami, 37 bin 500 kişilik kapasiteli 10 bini kapalı, 5 bini avludan oluşmak üzere 15 bin metrekarelik alana sahiptir. 60 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği şekilde tasarlanan cami, Cumhuriyet tarihinin en büyük cami kompleksi olma özelliğini taşımaktadır.

Cami, İstanbul’un Boğazının Üsküdar kıyılarından rahatlıkla görülebilmektedir. Avrupa Yakasında ise Fatih Beyoğlu ve Beşiktaş ilçeleri başta olmak üzere İstanbul’un Çamlıca tepesini gören birçok bölgesinden görülmektedir. Neo klasik tarzda yapılmış Selçuklu Osmanlı çizgilerini barındıran cami projesi Türkiye’de yapılmış en büyük camidir.

Çamlıca camisi, 7 metre 77 santimetre boyundaki dünyanın en büyük alemine sahip olma özelliğine sahiptir. 125 bin metrekare alanda yapılan Çamlıca cami ayrıca kubbe kemerlerinin iç kısmına takılan 220 metre boyunda “Fetih Suresi’yle dikkatimizi çekmektedir.

Ana kubbenin üzerine 3 metre 12 santimetre genişliğinde, 7 metre 77 santimetre yüksekliğinde, 4,5 ton ağırlığında alem yerleştirilmiştir. Nanoteknolojiyle renklendirilen ve 3 parçadan oluşan bu alem, Dünyanın en büyük alemi olma özelliğini taşımaktadır.

Camii içerisinde Sanat Atölyeleri, Kütüphane, Müze bulunmaktadır,

6 minareli olan camide Türk İslam eserlerinin yer aldığı 11 bin metrekarelik bir İslam Medeniyetleri Müzesi ile 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde sanat galerisi bulunmaktadır. Cami kompleksinde aynı zamanda sanat atölyeleri, kütüphaneler, konferans salonları ve 3 bin 500 araç kapasiteye sahip çok katlı otopark bulunuyor.

İslam Medeniyetleri Müzesi

Çamlıca Camii’nin Kündekari tekniğiyle yapılan Kapısı 

Osmanlı-Selçuklu mimari tarzı ile günümüz çizgilerinin bütünleştiği Camii, 5 metre genişliğinde, 6,5 metre yüksekliğinde ve 6 ton ağırlığındaki kündekari tekniğiyle yapılan ana kapısı dünyadaki en büyük ibadethane kapılarından biri olarak bilinmektedir. Toplam 6 ton ağırlığında iki kanattan meydana gelen kapı binlerle ifade edilebilecek ahşap parçalarından oluşuyor. Kapı Konya’da, geleneksel Türk ahşap sanatının en güzel örneği olan kündekari işçilik dediğimiz çivisiz sistemle yapılmıştır. Kapının Sedef ve kaplama işleri ise İstanbul’da yapılmıştır.

                     Çamlıca Cami Neyi Simgeliyor?                        

Caminin 72 metre yükseklikteki ana kubbesi İstanbul’da yaşayan 72 milleti, 34 metre çapındaki kubbesi İstanbul’u simgeliyor. Kubbenin iç yüzeyine, 16 Türk devletine ithafen Allah’ın isimlerinden 16’sı, Haşr Suresi’nin son iki ayetinden esinlenerek yapılmıştır.

         Çamlıca Caminin Taç Kapısı Hakkında Bilgiler   

Camiye dışarıdan ana avludan girişte yer alan ve mermerle kaplanan taç kapı, büyüklüğüyle de adeta büyülüyor. Taş kapının avluya bakan tarafında, Kasas Suresi’nin 77. ayetine yer verilmiştir. Caminin içine girilen kapının üzerine ise Al-i İmran Suresi’nin 132-136 ayetleri işlendi.

Caminin kubbe altındaki dört ayrı bölümde yer alan aslan göğüslerine, paslanmaz çelikten nanoteknolojiyle üretilen hatla Arapça “Ey ihtiyaçları gideren”, “Dualara icabet eden”, “Sesleri duyan”, “Dualarımızı kabul et” sözleri yazılmıştır. Yine nanoteknoloji ürünü 220 metre boyunda ve yaklaşık 9 bin parçadan oluşan Fetih Suresi’nin tamamı, kubbe altındaki kemerlere yazılmıştır.

                         Çamlıca Cami’ye Nasıl Gidilir?                    

Çamlıca Cami, İstanbul ilinin Anadolu yakasında Üsküdar semtinde bulunmaktadır. Ulaşımı çok kolaydır. Bazı noktalardan camiye kalkan otobüsler şu şekildedir.

Büyük Çamlıca Cami’ne Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Üsküdar Cami – Ferah Mahallesi arası hizmet veren 15C hat No’lu otobüse binip Büyük Çamlıca Durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir.

Göztepe – Bulgurlu Metro arası hizmet veren 15CA hat No’lu otobüse binip Büyük Çamlıca Durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir

Ataşehir Atatürk Bulvarı – Ümraniye Metro – Çamlıca Cami arası hizmet veren 320 hat No’lu otobüse binip Büyük Çamlıca Durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir.

Büyük Çamlıca Cami’ne Metro ile Nasıl Gidilir?

Üsküdar – Çekmeköy arası hizmet veren M5 metro suna bindikten sonra Ümraniye durağında inip 320 hat numaralı otobüs ile aktarma yaparak Çamlıca Camisine ulaşabilirsiniz.

Büyük Çamlıca Cami’ne Vapur ile Nasıl Gidilir?

Vapur ile Üsküdar iskelesine geldikten sonra Üsküdar Cami’den hareket eden 15C hat No’lu otobüse binip Büyük Çamlıca Durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.