Çamlıdere Oyuncak Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Çamlıdere Oyuncak Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Gezginler bu yazımızda Çamlıdere Oyuncak Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti ve Oyuncaklar hakkında bilgiler vereceğiz.

                             Çamlıdere Oyuncak Müzesi                 

Asıl ismi Çamlıdere Çuf Çuf Treni Oyun ve Oyuncak Müzesi olarak bilinir. Müze,  Çuf Çuf adını, tren vagonu gibi olmasından alıyor. Yaklaşık 3 bin oyuncağın sergilendiği müzede, Belediye Başkanı Hazım Caner Can’ın çocukluğunda oynadığı ve biriktirdiği kendi oyuncakları sergilenmektedir.

Çamlıdere ilçesine küçüklerin eğlenceli vakit geçirmesi için tasarlanmıştır. Müze, Şeyh Ali Semerkandi Külliyesi Karşısında yer almaktadır. Oyun Müzesinin içerisinde çocukların ve büyüklerin birlikte eğlenerek vakit geçirebileceği alanlarda bulunmaktadır.

Müzeye ilk girişte Çamlıdere evlerini ve sokaklarında oyunlar oynayan çocukların maketlerini göreceksiniz. El yapımı ahşap oyuncakların yanında tel ve demirden yapılmış birçok oyuncak türü bulunuyor. El yapımı, gemiler, Arabalar, Köylerde kullanılan malzemeler bulunuyor. Terazi müzesi, doğa ve yaşam müzesi, kültür evi müzesi gibi küçük büyük müzeler bulunmaktadır. Müze, geçmişten günümüze ışık tutan Türkiye’nin en kapsamlı oyuncak müzesi olarak söyleyebiliriz.

               Çuf Çuf Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti        

Oyuncak Müzesine Giriş Ücretsizdir.

Pazartesi hariç her gün 10:00-18:00 saatleri arasında açıktır.

        Çalımdere Oyuncak Müzesi ne Nasıl Gidilir?      

Otobüsle gelecekler, ilk durağı etlik eski garajlar olan ve sırasıyla Akköprü-Yenimahalle-Çiftlik Kavşağı güzergâhından İstanbul yolundan Çamlıdere’ye gitmektedir.

Ankara’dan Arabayla gelecekler için iki seçenek var,

Birinci Yol, Eski yol olarak bilinen kazan-Kızılcahamam yolundan gittiğinizde Kızılcahamam’ı geçtikten 5 km sonra Çamlıdere yol ayrımından sola dönerek gidebileceğiniz güzergâh,

İkinci Yol, Otobandan gelecekler için otobana girdikten sonra yola devam ediyorsunuz daha sonra Çamlıdere gişelerinden geçtikten sonra Çamlıdere ilçesi tabelalarını takip ederek ilçe ye ulaşabiliyorsunuz. Ankara’ya 100 km uzaklıkta olan bu yer Ali Semerkandi Türbesinin Hemen Karşısında bulunuyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.