Anasayfa / Ankara / Çamlıdere Şeyh Ali Semerkandi Türbesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Çamlıdere Şeyh Ali Semerkandi Türbesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Çamlıdere Şeyh Ali Semerkandi Türbesi Nerede-Nasıl Gidilir? – Ankara Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Çamlıdere Şeyh Ali Semerkandi Türbesi

Başkent Ankara’nın en yeşil ilçelerinden biri olan Çamlıdere ilçesinin hemen girişinde bulunan Külliye, İçerisinde cami, türbe, mezar, müze ve dinlenme yerleri, Hediyelik eşya satılan yerleri ve yöreye ait ürünler, vakıf, öğrenci yurdu ve Oyuncak müzesi bulunmaktadır.

Türbe ilçenin yüksek bir tepesinde bulunuyor. Gösterilişli devasa bir kapıdan girerek türbenin olduğu yere giriyorsunuz. Sağlı sollu hediyelik eşya satan dükkânların arasından geçerek ilerlediğiniz bir yoldan gidiyorsunuz. Ayrıca, yöreye özgü ürünler yemek restoranları da bulunuyor. Bu uzun yolun sonunda sizi mezarlıkların olduğu yere geliyorsunuz bu yerin en sonunda Ali Semerkandi hazretlerinin ve öğrencilerinin mezarlarının olduğu Türbeye ulaşıyorsunuz.

Şeyh Ali Semerkandi Hakkında;

Şeyh Ali Semerkandi hazretleri Hz. Ömer soyundandır. Ve Babası Hz. Ömer’in Torunudur. Şeyh Ali Semerkandi Hazretleri, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Konya Karaman’dan başlayan ve Peygamberimiz Sav’ın kendisine verdiği İslamiyet yayma ve irşat görevinden başka hiçbir şey düşünmez, dünya malında gözü yoktur. Bu kutsal görev için yola çıkan Şeyh Ali Semerkandi sırasıyla Alanya, Çankırı, Karabük, Kızılcahamam’a kadar devam eden bu kutsal görevi Şeyhler mahallesi olarak anılan Çamlıdere’de son bulmuştur.

OKUMALISIN  Barhal Kilisesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Çamlıdere Şeyh Ali Semerkandi Türbesine Nasıl Gidilir;

Otobüsle gelecekler, ilk durağı etlik eski garajlar olan ve sırasıyla Akköprü-Yenimahalle-Çiftlik Kavşağı güzergâhından İstanbul yolundan Çamlıdere’ye gitmektedir.

Ankara’dan Arabayla gelecekler için iki seçenek var,

Birinci Yol, Eski yol olarak bilinen kazan-Kızılcahamam yolundan gittiğinizde Kızılcahamam’ı geçtikten 5 km sonra Çamlıdere yol ayrımından sola dönerek gidebileceğiniz güzergâh,

İkinci Yol, Otobandan gelecekler için otobana girdikten sonra yola devam ediyorsunuz daha sonra Çamlıdere gişelerinden geçtikten sonra Çamlıdere ilçesi tabelalarını takip ederek ilçe ye ulaşabiliyorsunuz. Ankara’ya 100 km uzaklıkta olan türbenin hemen karışışında ve giriş kapısının yanında ücretsiz otopark bulunuyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir