Anasayfa / Ege Bölgesi / Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? İzmir – Selçuk Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi, İzmir İlinin Selçuk ilçesi sınırları içerisinde bulunan acık Hava Müzesinde, 1800 yılından 1950’li yıllara kadar TCDD tarafından kullanılmış olan Buharlı lokomotif burada sergilenmektedir. 1991 yılında kurulan Bu Müzede 36 Adet Buharlı Lokomotif sergileniyor.

Türkiye’nin ilk demiryolu güzergahı olan İzmir – Aydın demiryolu hattı Çamlık’tan geçtiği için Müzenin ismi buradan gelmektedir. Burası aslında bir çok tesisin bulunduğu bir kompleks alandır.

Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesinin En İlgi gören Bölümü, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından kullanılan vagondur. 1937 Yılıında Beyaz Tren olarak adlandırılan Tren ile geldiği Çamlık’ta bir gece konaklamıştır. Özel olarak dizayn edilmiş Vagon içerisinde Toplantı salonu, Mutfak, özel tasarlanmış bir banyo ve yatak odası sergilenmektedir.

Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesinde, Almanya’dan Fransa’ya İngiltere’den Almanya’ya Bir çok Ülke tarafından İmal edilmiş Lokomotifi görebilirsiniz. Bunların arasında Dünyada sadece iki tane bulunan ve Odunla çalışan İngiliz yapımı bir Lokomotif ile Hitler tarafından 2. Dünya savaşında yaptırılan silindirli Lokomotifte burada sergileniyor. Bu güzel Lokomotifleri gezebilir hatta içerisinde girip kumanda konsollarını yakından inceleyebilirsiniz.

OKUMALISIN  Lübnan Ankara Büyükelçiliği Nerede – Nasıl Gidilir?

Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi Giriş Ücreti;

Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi Ücreti, Yetişkin 15 TL, İndirimli 7.5 TL’dir.

NOT: Müze içerisinde bir restoran bulunuyor, burada Kahvaltı yaparsanız müzeyi ücretsiz gezebilirsiniz.

Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi Ziyaret Saatleri;

Müze, Saat 08.30 – 17.30 arası ziyarete açıktır.

Telefon : (0232) 894 81 18

Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi, İzmir İlinin Selçuk ilçesine 7 km uzaklıktadır. Selçuk ilçesinden Aydın iline giden yoldan devam ettiğinizde Acarlar Mevkiini geçtikten sonra Çamlık Beldesi sınırları içerisindedir.

Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi – İzmir arası 70 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Çanakkale

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Mehmet Akif Ersoy evi ve Müzesi  Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir