Çanakkale Adatepe Köyü Nerede – Nasıl Gidilir?

Çanakkale Adatepe Köyü Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Çanakkale Adatepe Köyü Nerede – Nasıl Gidilir? – Çanakkale Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Çanakkale Adatepe Köyü

Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesin de Kazdağılarının eteklerinde Küçükkuyu beldesinde bulunan bir köydür. Köy sahilden karayolu ile 4 km. Yukarıda, Zeus Altarı’nın bulunduğu Tepe’nin arkasına da çam ve zeytin ağaçları ile çevrilidir.

Çanakkale Adatepe Köyü Hakkında;

Adatepe Köyü, Yerleşim alanı olarak ilk defa Antik çağlarda başlamıştır. İliada destanında “Gargaros “olarak bilinen bölge olarak bilinmektedir.

Adatepe Köyünün bulunduğu bölge Truva, Leleg, Midilli, Pers, Atina, Roma, Selçuklu ve Osmanlı Devletinin egemenliği altında bulunan bu köy Geçmişin izlerini taşımaktadır. Köyde bulunan evlerde taş işçiliğinin geçmişte ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz. 1989 yılında artan betonlaşma sonrasında köy sit alanı olarak ilan edilmiştir.

Kurtuluş Savaşından sonra yapılan “Mübadele” sonucu Rumlar Yunanistan’a gitmiş, boşalan yerlere de Midilli ve Girit’ten gelen Türklerin yerleştirildiği bilinmektedir.

 Adatepe Köyüne geldiğinizde, Tarihi taş evlerin arasında dolaşmalısınız. Burada dolaşırken kendinizi Geçmişten Günümüze tarihi yaşayacaksınız. Meydanda bulunan asırlık bir çınar ağacı bulunuyor. Burada küçük kahvehaneler vardır bir çay kahve içebilirsiniz. Tarihiyle, Doğasıyla, Güzel Dokusuyla ve atmosferiyle güzel bir köydür.

OKUMALISIN  Niğde Alaaddin Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Çanakkale Adatepe Köyü’ne Nasıl Gidilir;

Adatepe Köyü-Çanakkale arası 105 km, İlçesi olan Ayvacık’a 35 km. Uzaklıktadır.

Kendi Aracınızla Adatepe Köyüne gelecekseniz eğer, Çanakkale’den gelirken Ayvacık ilçesini geçtikten sonra Kaz Dağları’nı aştıktan sonra Küçükkuyu ’ya ulaşılıyor. Küçük Kuyu’nun içinden Zeus Altarı ve Adatepe Köyü tabelalarını takip ettiğinizde, yaklaşık 5 kilometre sonra karşınıza çıkmaktadır.

  • Çanakkale- Adatepe Köyü  arası 105 kilometre 1 saat 40 dakika,
  • İstanbul-Adatepe Köyü arası 439 kilometre 3, 5 saat,
  • Balıkesir-Adatepe Köyü arası 127 kilometre 1 saat 50 dakika,
  • İzmir-Adatepe Köyü arası 230 kilometre 3,5 saat,
  • Manisa-Adatepe Köyü arası 215 kilometre 3,5 saat sürüyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.