Anasayfa / Çanakkale / Çanakkale Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir – Çanakkale Gezilecek Yerler?

Çanakkale Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir – Çanakkale Gezilecek Yerler?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Çanakkale Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir? Çanakkale Gezilecek Yerler? hakkında bilgiler vereceğiz.

                             Saat Kulesi Hakkında;                                

Çanakkale Saat Kulesi, Çanakkale il merkezine bağlı Kemalpaşa Mahallesinde bulunur. Saat Kulesi, Sultan 2. Abdülhamid döneminde yapılmıştır. 1897 yılında o zamanlar hem İtalyan Fahri Konsolosluğu hem de tüccar olan Emille Vitalis adlı kişi tarafından tüm masrafları karşılanarak inşa ettirilmiştir. Şehrin tam merkezinde bulunan tarihi bir saat kulesidir. Ayvalık kesme taşından yapılan kule, Saat kulesi 5 katlı olup 20 metre Yüksekliğindedir.

Saat Kulesi kare prizma şeklinde olup, En üstte çanın asıldığı çokgen gövdeli kubbeli köşk yer alır. Onun altında dört yönde yuvarlak kadranla saat bulunur. İki ve üçüncü katlarda birer, hafif sivri kemerli aydınlık pencereleri ile ikinci katta bir balkonu vardır. En altta güney cephede bir kapı, kuzeyde basamaklı silmeli çeşme nişi görülür. Çeşmenin mermer kurnası ve ayna taşı vardır. Buraya birçok yerli ve yabancı turist tarafında ziyaret edilmektedir.

OKUMALISIN  Sunturas Şelalesi (Santa ıras Şelalesi) Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Saat Kulesi, kare planlı bir şekilde aşağıdan yukarı doğru incelen bir prizma şeklinde yapılmıştır. Kesme taştan yapıldığı bilinen kule bir balkon ile süslenmiş ve bu balkonun üzerine de çanın asıldığı çokgen gövdeli bir köşk yerleştirilmiştir.

                  Saat Kulesine Nasıl Gidilir;                   

Çanakkale şehir merkezinde bulunan Saat Kulesi, Çanakkale iline gelenlerin çok rahatlıkla bulabileceği bir yerdedir. Deniz Müzesi ‘nede oldukça yakın mesafededir. Küçük bir yer olan Çanakkale merkezine Feribottan indikten sonra 5 dakika yürüme süresi sonrasında ulaşabilirsiniz

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Panorama Konya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir–Giriş Ücreti/Ziyaret Saati

evgili Seyyahlar bu yazımızda Panorama Konya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir