Çankaya’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Çankaya Gezi Rehberi – ANKARA

Çankaya’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Çankaya Gezi Rehberi – ANKARA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Çankaya’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Çankaya ilçesinin  Tarihi ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

             Çankaya İlçesi Hakkında Kısa Bilgi                        

Ankara’nın ikinci, Türkiye’nin dördüncü Büyük ilçesidir. Kamu Kurumları ve Üniversitelerin En Çok bulunduğu yer olduğundan dolayı Gün içerisinde oldukça kalabalık olmaktadır. Bulunduğu konum itibari ile de Gezilip Görülecek birçok yere sahiptir. Sizlere bu yazımızda Gezilecek çok yeri olmasına rağmen En İyi olarak seçtiğimiz yerlerden bahsedeceğiz.

          Çankaya’da Gezilecek En iyi 10 Yer             

                                           1- Anıtkabir                                            

Türk Kurtuluş Savaşı’nın ve İnkılapların Önderi, Türkiye Cumhuriyeti’nin İlk Cumhurbaşkanı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Anıt Mezarının olduğu komplekstir. 1953 yılında tamamlanan bu yer içerisinde Anıt Mezar başta olmak üzere, Aslanlı Yol, Kurtuluş Savası Müzesi, Erkek ve Kadın Heykel Grupları, İstikbal Kulesi, Hürriyet Kulesi,  Mehmetçik Kulesi, Zafer Kulesi, Sergi Salonları, Barış Parkı ve İnönü’nün Kabri bulunuyor.

                                  2- Kuğulu Park                                 

Kuğulu park Ankara’nın simgesel parklarından biridir. Park içerisinde küçük bir süs havuzu, İçerisinde Kuğu ve ördekler bulunuyor. Çok sayıda kuşum da bulunduğu yer Ankara’da simge haline gelmiş yerler arasındadır.

                               3- Bahçeli 7. Cadde                             

Gençler tarafından ilgi gösteren diğer bir yerde bahçeli 7. caddedir. Milli kütüphaneden başlayıp Beşevler kavşağına kadar giden bu cadde üzerinde cafe, restoran, kıyafet ve alışveriş yapılan İsim yapmış birçok markayı burada bulabilirsiniz.

                                   4- Seğmenler Parkı                              

Ankara’nın en özgür parklarından biri olarak ben bu yer çam ağaçlarının altında yeşillikler arasında oturabileceğiniz, Gitar çalıp sohbet edebileceğiniz bir yerdir. 7’den 70’e herkes kamp sandalyesini alıp Buraya akın etmektedir.

                                  5- Kocatepe Cami                              

Ankara’da simge haline gelmiş camilerden birisidir. Heybetli ve gösterişli haliyle ilgi görmektedir. Kocatepe Cami, Cenazelerde devlet erkânının geldiği Simgesel bir cami olarak bilinir. Çankaya’da bulunan Camiler arasında Ahmet Hamdi Akseki Cami ve Doğramacı Ali Sami Paşa Cami’de görülmesi gereken yerler arasındadır.

                                      6- Dikmen Vadisi                       

Dikmen vadisi, Yemyeşil bir alan içerisinde Gezmek, Fotoğraf çektirmek, Yürüyüş yapmak için oldukça güzel bir alandır. Bol yeşillikler arasında mis gibi kokular Eşliğinde yürüdüğünüz, kafelerinde oturduğunuz bir tema park alanıdır.

                                         7- Eymir Gölü                             

Arazisi ODTÜ’ye ait olan bir göldür. ODTÜ Spor Kulübü ve Kürek – Yelken Takımları çalışma Alanıdır. Kendine Has bir Fauna ve Floraya sahip olan alan içerisinde Yürüyüş Yolları, Piknik Alanları, Bisiklet Sürme Alanları ve Yeme – İçme üzerine kafeteryalar bulunuyor.

                           8- Atakule – Botanik Park                      

Atakule, 1987 yılında 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın talimatıyla yapımı başlanmış ve 1989 yılında yapımı tamamlanmıştır.  Atakule, Başkent Ankara’nın Döner Restoranlı Kulesi olarak bilinmektedir. Dönen Kulesine çıkarak Ankara manzarasını seyredebileceğiniz, Alışveriş yapıp, Çay – Kahve içebileceğiniz bir yerdir.

Botanik Park, 1970 yılında Çankaya Caddesi ile Cinnah Caddesi arasında Atakule’nin alt kısmında kurulu bir parktır. Atakule’ye yürüyerek gitmek isterseniz bu park içerisinden mutlaka geçmenizi tavsiye ediyor. Kendine Has bir Faunası bulunuyor.

                       9- Ahlatlıbel Atatürk Parkı                     

Anayasa Mahkemesi’nin karşısında bulunan bu Park, Ankara’nın yoğun stresinden kurtulup, Aileniz ile keyifli vakit görebileceğiniz bir yerdir. Alan İçerisinde; Ormanlık Alan, Çocuk Oyun Alanları, Tenis Kortu, Halı Saha, Basketbol Sahası, Paintball, Yürüyüş ve Koşu Yolu,  Bisiklet yolu, Piknik Alanı ve Spor Aletlerinin olduğu bölüm olma üzere bir çok alanı bulunuyor.

                        10- Tunalı Hilmi Caddesi                          

 

Kuğulu Park’tan başlayana bu Cadde, Ankara’nın Yeme İçme, Eğlence, Kıyafet alabileceğiniz Butik Dükküanlar ve birçok mekânın bulunduğu sembolik yerlerden biridir. Özellikle gençler tarafından gösterilen bu yerde gezmek oldukça keyiflidir. Tunalı Hilmi Caddesi’nin sonuna geldiğinizde yol sizi Küçükesat olarak bilinen semte çıkartıyor. Esat Caddesi’de Ankara’da Gezip Dolaşılacak, Alışveriş yapılacak önemli yerleri arasındadır.

                                       vee  Kızılay                                     

Kızılay Meydanı’na Çankaya’da Gezilecek En İyi yerler listesinde yer vermedik,  Yöre halk tarafından en çok tercih edilen yer olduğundan dolayı ayrı olarak değerlendirmek istedik.

Çankaya’da Gezilecek Diğer bir Yer ise Kızılay olarak bilinen ve Ankara’nın Ulus ile birlikte En Çok tercih edilen meydanıdır. Kızılay Meydanı olarak bilinen alan içerisinde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Ankara’nın kalbi desek hiç yanlış olmaz. Yeme – İçme, Eğlenme, Alışveriş, Konaklama, Ticaret ve Dershanelerin oldukça yoğun olduğu bir yerdir.

Çankaya’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Çankaya Gezi Rehberi

Çankayada gezilecek en iyi yerler

Çankayada gezilecek yerler

 

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments