Çankırı Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Çankırı Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Çankırı Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Açılış / Kapanış Saatleri –  Kale’nin Mimarisi ve Tarihi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                       Çankırı Kalesi Nerede?                                     

Kale, Çankırı ili merkezinde Fatih Mahallesi Kale Mevkisinde Şehri tepeden gören bir yerde yapılmıştır. Düşmanlardan gelebilecek tehlikelere karşı Tüm şehri görebileceğiniz hâkim bir konumda yapılmıştır.

Kale, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlı Dönemlerinde sağlamlığı ile bilinmektedir. Günümüzde sur kalıntısı dışında fazla bir sağlam kısmı kalmamıştır. Yapının mimarisinden bahsedecek olursak; 150 metre yükseklikte olan bu yapı Dörtgen bir plan üzerine yapılmıştır. Surların Yapımında Moloz taş ve Tuğla kullanılmıştır. Kale çevresi Çam ağaçları ile çevrili olduğundan dolayı piknik ve Mesire Alanı olarak kullanılabiliyor.

 

Kalenin içerisinde Roma Döneminden kalma Kaya Mezarı, İskân Kalıntısı, Pişmiş Toprak Kaplar ve Selçuklu Komutanı Çankırı Fatihi Emir Karatekin’in Türbesi bulunmaktadır.  Türbede Karatekin Bey ile birlikte Eşi Meryem Hatun ve iki çocuğu yatmaktadır.

Çankırı Kalesi’nde ayrıca, Piknik yapmak için Mesire Alanı, Üstü Kapalı Oturma Yerleri, Çocuk Oyun Alanları, Mescit ve Wc gibi donanımlar yer almaktadır. Çankırı Kalesi ziyaretinizde Tüm Çankırı’yı ayaklarınızın altına alabildiğiniz Cam Teras’a gitmeyi ihmal etmeyiniz.

                        Çankırı Kalesi Giriş Ücreti                       

Kale’ye Giriş Ücretsizdir.

                               Kale Ziyaret Saatleri                           

Kale ve Çevresi mesire Alanı olarak kullanıldığından dolayı Ziyaret Saati olarak herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

                  Çankırı Kalesi’ne Nasıl Gidilir?                   

Kale, Şehir merkezine yakın bir konumda olduğundan dolayı ulaşım oldukça kolaydır. Fatih Mahallesi Kale Mevkisinde yüksek bir konumdadır. Toplu taşıma gitmiyor.

Şahsi aracı ile gidecekler; Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments