Çankırı Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri

Çankırı Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Çankırı Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kale’nin Mimarisi ve Tarihi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                       Çankırı Kalesi Nerede?                                     

Çankırı Kalesi, Çankırı ili merkezinde Fatih Mahallesi Kale Mevkiinde Şehri tepeden gören bir yerde yapılmıştır. Düşmanlardan gelebilecek tehlikelere karşı Tüm şehri görebileceğiniz hâkim bir konumda yapılmıştır.

                       Çankırı Kalesi Hakkında Bilgiler                   

Çankırı Kalesi, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlı Dönemlerinde sağlamlığı ile bilinmektedir. Günümüzde sur kalıntısı dışında fazla bir sağlam kısmı kalmamıştır. Yapının mimarisinden bahsedecek olursak; 150 metre yükseklikte olan bu yapı Dörtgen bir plan üzerine yapılmıştır. Surların Yapımında Moloz taş ve Tuğla kullanılmıştır. Kale çevresi Çam ağaçları ile çevrili olduğundan dolayı piknik ve Mesire Alanı olarak kullanılabiliyor.

OKUMALISIN  Çiçek Pasajı Nerede - Nasıl Gidilir?

 

Kalenin içerisinde Roma Döneminden kalma Kaya Mezarı, İskân Kalıntısı, Pişmiş Toprak Kaplar ve Selçuklu Komutanı Çankırı Fatihi Emir Karatekin’in Türbesi bulunmaktadır.  Türbede Karatekin Bey ile birlikte Eşi Meryem Hatun ve iki çocuğu yatmaktadır.

Çankırı Kalesi’nde ayrıca, Piknik yapmak için Mesire Alanı, Üstü Kapalı Oturma Yerleri, Çocuk Oyun Alanları, Mescit ve Wc gibi donanımlar yer almaktadır. Çankırı Kalesi ziyaretinizde Tüm Çankırı’yı ayaklarınızın altına alabildiğiniz Cam Teras’a gitmeyi ihmal etmeyiniz.

                        Çankırı Kalesi Giriş Ücreti                       

Kale’ye Giriş Ücretsizdir.

                    Çankırı Kalesi Ziyaret Saatleri                 

Kale ve Çevresi mesire Alanı olarak kullanıldığından dolayı Ziyaret Saati olarak herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

                  Çankırı Kalesi’ne Nasıl Gidilir?                   

Çankırı Kalesi, Şehir merkezine yakın bir konumda olduğundan dolayı ulaşım oldukça kolaydır. Fatih Mahallesi Kale Mevkisinde yüksek bir konumdadır. Toplu taşıma gitmiyor.

OKUMALISIN  Manavgat Şelalesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

Şahsi aracı ile gidecekler; Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.