Çankırı Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Çankırı Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Çankırı Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? Çankırı’da Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Çankırı Müzesi, Çankırı il merkezinde Atatürk Bulvarı üzerinde bulunuyor. Müze içerisinde, Neolotik, Kalkalotik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait birçok eserler sergileniyor.

Çankırı Müzesi Hakkında;

1972 yılında kurulan ve yeni yerine 1981 yılında taşınan bu müze 3000 m2 kapalı ve 600 m2 açık sergileme alanına sahiptir. Müzede,  2485 adet Arkeolojik, 1283 adet Etnografik, 16171 adet sikke olmak üzere toplamda 20 Bin civarında adet eser bulunuyor. Müze bölümlerinden bahsedecek olursak;

Etnoğrafik Eserler Bölümünde;

Müzenin 1. Katında bulunuyor. Bu Bölümde, Halkın yaşam tarzı, Geleneksek eşyalar, Giyim Kuşam, Dokumacılık, Mutfak Eşyaları, Türk İslam Eserleri, Silahlar, Ağırlık Ölçü Birimleri ve İstiklal yolu gibi sergi alanları bulunmaktadır.

Arkeolojik Eserler Bölümünde;

Müzenin zemin katında bulunuyor. Bu Bölümde, Kalkolitik ve Tunç Çağı ile Hitit, Hellenistik, Roma ve Doğu Roma Dönemlerini kapsayan sergi alanları bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Çilingöz Plajı Nerede - Nasıl Gidilir - Çatalca - İstanbul Gezilecek Yerler?

Müzede Ayrıca, Fil, gergedan, koyun, keçi, domuz, zürafa, geyik ve primatların atalarına ait fosil buluntularını da görebilirsiniz.

Çankırı Müzesi Giriş Ücreti;

Müzeye Giriş ÜCRETSİZDİR.

Çankırı Müzesi Ziyaret Saatleri;

Müze Pazartesi Günleri Kapalıdır.

Diğer Günler; 09.00 – 17.00 Saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

Çankırı Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Çankırı Müzesi, Çankırı il merkezinde Atatürk Bulvarı üzerinde bulunuyor. Şehir Merkezinde olduğundan dolayı ister Toplu taşıma araçları ile isterseniz de şahsi araçlarınız ile kolayca ulaşabilirsiniz. Çankırı Belediye Başkanlığı binasına yakın bir konumdadır.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.