Çankırı Tuz Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Çankırı Tuz Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Gezginler bu yazımızda Çankırı Tuz Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Şemsiye & Şezlong – Giriş Ücreti hakkında bilgiler vereceğiz.

                          Tuz Mağarası Nerede?                               

Mağarası, Çankırı ilinin Balıbağı Köyü sınırları içerisinde bulunuyor. Merkez ilçeye 19 km uzaklıktadır. Mağara Ülkemizin En Büyük Kaya Tuzu Rezervine sahip olan yerdir.

                Tuz Mağarası Hakkında Bilgiler                         

Mağara, Hititler Döneminden beri işletildiği tahmin edilmektedir. Tuz elde edilmek amacıyla açılan oyuklardan oluşan ve içerisinde Büyük Kamyonların bile çok rahat hareket ettiği devasa bir yerdir.

Tuz Mağarasından çıkartılan tuzlar, Tuz fabrikalarına götürülerek işlenmekte ve ülke genelinde sofra ve Kaya tuzu olarak kullanılmaktadır. Mağara içerisini gezdiğinizde Tuzdan Sarkıt ve Dikitlerin oluştuğunu da gözlemlemekteyiz.

Tuz Mağara içerisinde Neler Var?

Duvarlara kazılarak yapılmış Hayvan Figürleri, çok sayıda Donmuş Heykel, Ölen Canlıların (Tuz’dan Bozulmamış Halde Eşşek  Heykeli) Galeriler, Araç ve Gereçler gezi amaçlı ziyarete açıktır.

Kaya Tuzu tabakaları 24-37 milyon yıl önce oluşmuş olan çökel tabakalardır. Oluşan bu dev mağaralar Tuzların oyulması ile oluşmuştur. Astım ve üst solunum sıkıntısı olan kişilere iyi geldiği söylenen bu mağara, Sağlık Turizmi açısından da tercih edilen bir yerdir. Çankırı gezinizde bu ilginç mağarayı gezmenizi tavsiye ediyoruz.

                      Tuz Mağarası Giriş Ücreti                      

Çankırı Tuz Mağarası Giriş Ücreti 2023 Yılı

 Tam……………….: 10 TL

İndirimli …………: 5 TL

                           Ziyaret Saatleri                                    

Mağara 10.00 – 16.00 saatleri arası ziyarete açıktır.

                Tuz Mağarası’na Nasıl Gidilir?               

Mağara, Çankırı ilinin Merkez ilçesi olan Balıbağ’da bulunmaktadır. Köy, merkeze 19 km uzaklıktadır. Araç ile ortalama 15-20 dakikada gidilebilir. Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.