Çapanoğlu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Yozgat Gezilecek Yerler

Çapanoğlu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Yozgat Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Çapanoğlu Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

             Çapanoğlu Cami Hakkında Bilgiler               

Çapanoğlu Cami, Yozgat ilinin merkezinde bulunur. Türk mimarisinin Anadolu’da yapılan En önemli örneklerinden biri olarak bilinir. Yapı iki ayrı tarihte inşa edilen iç ve dış cami bölümlerinden oluşmaktadır. Halk arasında Büyük Cami olarak ta bilinmektedir.

  Çapanoğlu Cami Mimarisi Hakkında Bilgiler   

İç ve Dış Bölüm olarak yapılan camide, İç cami 1779 yılında Çapanoğlu Ahmet Paşa’nın büyük oğlu Mustafa Bey tarafından, Dış cami ise, 1795 yılında kardeşi Süleyman bey tarafından yaptırılmıştır.  Mimarisinden Bahsedecek olursak; İnce minaresi, yüksek kasnaklı kubbesi ve köşe kuleleri ile şehrin adeta sembolüdür.

Beyaz kesme taştan yapılan iç cami, dışarıdan bakıldığında kırık saçaklarla yapılmış ve kubbe kasnağındaki konsollar ilgi görmektedir. İç Cami, Tek kubbeli, üç bölmeli ve iki katlı mahfil, dışarıda da üç bölmeli revak biçiminde yapılmıştır. 1794 yılında Üç bölmeli geniş bir mekan olan Dış cami eklenmiştir. Açık kahverengi bordo kesme taştan yapılmıştır. Dış caminin de önüne daha sonra küçük bir giriş revakı eklenmiştir. Çoğu özelliği farklı olan bu iki yapı bakıldığında bir uyum içerisinde gözüküyor.

Çapanoğlu Cami’nin dört tarafı avlu duvarla çevrilmiştir. Avlunun doğu ve batısındaki kemerli kapılarda, 1964 yılında, kuzey tarafından üçüncü bir kapı açılmıştır.  Akantus yapraklı, kıvrımlı, deniz kabuğu motifleri mihrap çevresini adeta taçlandırmaktadır. Minber ise renkli damarlı mermerlerden, barok motiflerinin de yer aldığı çeşitli şekillerle bir mücevher gibi süslenmiştir

                 Çapanoğlu Cami’ni Kim Yaptı                  

İç ve Dış Bölüm olarak yapılan camide, İç cami 1779 yılında Çapanoğlu Ahmet Paşa’nın büyük oğlu Mustafa Bey tarafından, Dış cami ise, 1795 yılında kardeşi Süleyman bey tarafından yaptırılmıştır.

             Çapanoğlu Cami’ne Nasıl Gidilir?           

Cami, Yozgat ilinin şehir Merkezinde İstanbulluoğlu Mahallesinde bulunmakta olup, ulaşım oldukça kolaydır. Yozgat’ın simgelerinden olan Saat Kulesine yürüme mesafesindedir.

Adres: İstanbulluoğlu, Cami Sk. No:9, Yozgat – Merkez

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.