Çatalca’da Denize Girilecek Yerler – Plajlar – Sahiller – İstanbul

Çatalca’da Denize Girilecek Yerler – Plajlar – Sahiller – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Çatalca’da Denize Girilecek Yerler – Çatalca Plajları – Plaj ve Çevresinde Neler Yapılır? Plajlara Giriş Ücretleri – İmkanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                      Çatalca Hakkında Kısa Bilgi                      

Çatalca, yüzölçümü itibariyle İstanbul ilinin en büyük ilçesidir. Büyük çoğunluğu ormanla kaplı olan, il merkezine 55 km mesafede olan Çatalca’nın yüzölçümü 1.291 km²dir. Sahil uzunluğu 135 km’yi bulur. Güneyde Büyükçekmece’ye, batıda ise Silivri’ye ve Tekirdağ ilinin Saray ilçesi, Doğuda Arnavutköy ilçesi ile komşu durumundadır. İlçe sınırları içinde on altısı merkez belediyeye bağlı olmak üzere toplam kırk iki köy bulunmaktadır.

Konumu gereği deniz kıyısında olan bu ilçede çok güzel plajlar bulunmaktadır. Tarihi ve doğal güzellikleri ile karşımıza çıkmaktadır. Gelin şimdi beraber inceleyelim.

                Çatalca’da Denize Girilecek Yerler                  

                                         Evcik Plajı                                          

Çatalca ilçesindeki Karacaköy sınırları içerisinde yer alır. İlçe merkezine 37 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Evcik Plajı Karadeniz kıyısında bulunmaktadır. Yaklaşık 8- 10 kilometre uzunluğa sahiptir.

Evcik Plajı İstanbul’un henüz keşfedilmeyen plajlarındandır. Plaj henüz tam olarak keşfedilmediği için plaj içinde şezlong, şemsiye gibi hizmetler bulunmamaktadır. Evcik Plajı Karadeniz kıyısında yer aldığından dolayı denizin dalgalı olması yüzme bilmeyenler için oldukça tehlikelidir.

                                       Çilingöz Plajı                                       

Çilingöz Plajı. Çatalca ilçesindeki Yalıköy mevkisinde yer almaktadır. İlçe merkezine 65 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Çilingöz Plajı İstanbul’da denize girilebilecek yerlerin ilk sıralarında bulunan sahillerdendir. Karadeniz koyu Göl, deniz ve ormanın bir arada bulunduğu büyüleyici bir doğası bulunmaktadır. Burada kamp kurma şansına da sahipsiniz. Ayrıca burada piknik de yapabilirsiniz. Son dönemde yoğunluğun arttığı Çilingöz Plajına özellikle hafta içi gitmenizi tavsiye ederiz.

                                         Ormanlı Plajı                                   

Ormanlı Plajı İstanbul ilinin Çatalca ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çatalca ilçesindeki Ormanlı Köyü sınırları içerisinde yer alır. İlçe merkezine 35 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Ormanlı Plajı Sakin ve huzurlu bir ortamda plaja girmek isteyenlere alternatif bir yerdir. Önünüzde pırıl pırıl, tertemiz deniz, arkanızda ormanın yeşilliği ile harika bir gün geçirebilirsiniz. Su Zemini kumdan oluşmaktadır. Plaj kısmında ise küçük çakıllar ve kum mevcuttur. Plaj uzunluğu yaklaşık olarak 4 km dir. Dalgalı bir yapıya sahip olduğu için acemi yüzücülerin dikkat etmesi gereken bir yerdir. Plaj bakımlı ve güzel bir yerdir.

                                         Yalıköy Plajı                                     

Yalıköy PlajıÇatalca ilçesindeki Yalıköy Mahallesi sınırları içerisinde yer alır. İlçe merkezine 50 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yalıköy Plajı diğer sahil şeritlerinden farklı olarak Podima taşı ismi verilen ve özellikle koleksiyoncular tarafından aranılan taşlarla dolu bir yüzeye sahiptir. Suyu tertemiz ve oldukça temiz bir havaya sahip olması sebebi ile yaz aylarında ziyaretçi yoğunluğu fazladır.

Karadeniz’in mavisi ile ormanının yeşilini buluşturan hem muazzam bir manzara hem de keyifli bir ortam vaat eden günübirlik gezilecek yerler için ideal bir plajdır.

 

 

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Çelebi Bozkurt dedi ki:

    Harika yerler olduğunu tahmin ediyorum. Hiç gitmedim. İstanbul’da oturuyorum, turlar ve çevre hakkında genel bilgi almak isterim.
    Şimdiden teşekkürler.