Çatalca’da Gezilecek En Güzel 20 Yer – İstanbul Gezilecek Yerler

Çatalca’da Gezilecek En Güzel 20 Yer – İstanbul Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar  bu yazımızda  İstanbul’un Güzel ilçelerinden biri olan Çatalca’da Gezilecek En Güzel 20 Yer hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                             Çatalca Hakkında Kısa Bilgi                     

Çatalca yüzölçümü itibariyle İstanbul ilinin en büyük ilçesidir. Büyük çoğunluğu ormanla kaplı olan, il merkezine 55 km mesafede olan Çatalca’nın yüzölçümü 1.291 km²dir. Sahil uzunluğu 135 km’yi bulur. Güneyde Büyükçekmece’ye, batıda ise Silivri’ye ve Tekirdağ ilinin Saray ilçesi, Doğuda Arnavutköy ilçesi ile komşu durumundadır. İlçe sınırları içinde on altısı merkez belediyeye bağlı olmak üzere toplam kırk iki köy bulunmaktadır. Konumu gereği deniz kıyısında olan bu ilçede çok güzel plajlar bulunmaktadır. Tarihi ve doğal güzellikleri ile karşımıza çıkmaktadır. Şimdi sizlere Çatalca’da Gezilecek En Güzel 20 Yer Hakkında kısaca bilgiler vereceğiz….

                  1)Beykoz Cam ve Billur Müzesi                          

Beykoz Cam ve Billur Müzesi, yaklaşık olarak 390 dönüm arazide, yaklaşık 3 bin metrekarelik kapalı alanda Türk cam sanatının dünyaya tanıtılması amacıyla kurulmuştur. Müze alanı içerisinde bulunan ormanlık alan, 117 farklı ağaç türüne ev sahipliği yapması bakımından botanik müze özelliği taşıyor.

Adını Osmanlı dönemindeki Beykoz Cam ve Billurât Fabrika-i Hümayunu‘ndan almaktadır. Müzenin bulunduğu yapı, Sultan Abdülaziz tarafından vezirlik görevine getirilen Abraham Paşa tarafından inşa ettirildi. Milli Saraylar Başkanlığına bağlı Beykoz Cam ve Billur Müzesi 3 yıl süren restorasyon çalışmasıyla 12 Nisan’da açılmıştır.

                                2)  Ali Paşa Cami                                

Ali Paşa Cami, Klasik Osmanlı mimarisini yansıtan ibadet mekanları arasında yer almaktadır. Ali Paşa Camii 1552’de, Kanuni Sultan Süleyman döneminde görev yapan, Budin Beylerbeyi Hadım Ali Paşa adına yapılmıştır.

Çatalca Ali Paşa Cami’nin yapımında kesme taş ve tuğla kullanılmıştır. Caminin tek kubbeli olup, sekiz penceresi ve üç birimli bir son cemaat yeri vardır. Bu cami, ortalama 140 cm’lik duvarlarıyla en kalın duvarlı camilerdendir.

                          3) Anastasius Surları                          

Anastasius Surları, Çatalca ilçesinin Çin Seddi olarak da bilinen ve Uzun Duvar adıyla anılan Anastasius Surları’nın tarihi 6. yüzyıla kadar gitmektedir. Çatalca ilçesine bağlı Karacaköy mevkiine yakın bir noktadan başlayan surlar, Silivri’ye kadar devam etmektedir. Oldukça uzun olan bu duvar, Türkiye sınırları içerisindeki en uzun duvardır.

                                    4) Georgios Kilisesi                         

Çatalca Georgios Kilisesi, Anastasias Surları ile Karadeniz’in birleştiği noktada, denize hâkim bir konumda bulunmaktadır. Bu yapının XI.yüzyıldan kaldığı düşünülmektedir.

Bu yapının günümüzdeki kalıntıların, yapısal özelliklerine bakılarak manastır olabileceği düşünülmektedir. Merkezi planlı ve kubbeli oln yapının tuğla kemerli bir kapısı ve iki yanda birer penceresi mevcuttur.

              5) Mübadele (İstanbul) Köyleri                      

Çakıl Köyü 2650 nüfusa sahiptir. Köyün çeşitli yerlerinde kalıntılardan anlaşıldığına göre tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Bu günkü halk ise 1924 yılında Yunanistan’la yapılan nüfus mübadelesi sonucunda Selanik, Drama, Nasliç bölgesinden gelen Türklerden oluşmaktadır. Ayrıca köy, Sinop’un Durağan ilçesinde yapılan Altınkaya Barajı’ndan dolayı bu çevre göç almıştır. İlçe merkezine 3 km uzaklıkta olan köy Çatalca’nın en yakın köyüdür.

                    6) Dağyenice Alaiye Şehitliği                     

Dağyenice Alaiye Şehitliği, Birinci Balkan Savaşlarında Alanya’dan gelen Alaiye Taburu’nun pusuya düşürülmesi sonucu 657 askerimizin şehit olması anısına yapılan Dağyenice Alaiye Şehitliği, Çatalca’nin 18 kilometre uzaklığındadır.

                       7) Ferhat Paşa Cami                                   

Ferhat Paşa Cami,  Çatalca ilçesinde bulunan Cami Mimar Sinan eseridir. Osmanlı sadrazamlarından Ferhat Paşa yaptırılan cami, sıbyan mektebi ve çeşmeden olan bir külliye özelliği de taşımaktadır. Osmanlı mimarisinin klasik bir örneği olan Ferhat Paşa Camii’nin kitabesine göre; Hicri 1006, miladi takvime göre ise 1597-1598 yıllarında yaptırılmıştır.

           8) İnceğiz Mağaraları ve Mesire Alanı           

İnceğiz Mağaraları ve Mesire Alanı, İnceğiz Mağaraları Subaşı Köyü’ne yaklaşık 4-5 km uzaklıkta bulunuyor. Ormanlı bir yoldan geçip, kendinizi M.Ö. 5500 yıl öncesine ait mağaraların orada buluyorsunuz. Tarihte bu oyuklarda ilk yerleşim M.Ö. 5500 yılında başlıyor. İlk defa M.Ö. 1200 yıllarında mağaralar insan eliyle genişletilmeye başlanıyor. M.S. 400 yıllarda ise mağara manastır olarak kullanılmaya başlanıyor.

Çatalca ilçesinin yer alan İnceğiz Mağaraları; Yeşilçam’ın usta ismi Kemal Sunal’ın burada çektiği filmlerden sonra, halk arasında Kemal Sunal adıyla da anılmıştır.

                          9) Kabakça Köy Müzesi                      

Kabakça Köy MüzesiÇatalca İlçe merkezine 14 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Kabakça Köy Müzesi Köy’e girmeden hemen yolun köşesinde karşımıza çıkmaktadır. Bina tek katlı olarak inşa edilmiştir. Bu müzenin Sahibi Seyfullah Oktay isminde bir köy sakinidir.

Köyün hemen girişinde bulunan tek katlı bir binada yer alan müzede; biblolardan aksesuarlara kadar çok sayıda el sanatı örneği yer almaktadır. Müzede eski plaklar, eski radyolar, asırlık ev eşyaları, müze sahibinin aile üyelerinin fotoğrafları, heykeller, biblolar ve daha pek çok şey var.

                           10) Kaleiçi Mahallesi                            

Kaleiçi Mahallesi, Mübadele Müzesi’nden yukarı doğru yürüdüğünüzde sizi Kaleiçi mahallesi karşılıyor. 1913 yılına Balkan Savaşları sırasında Bulgarlar geri çekilirken Çatalca’daki tüm Müslüman yerleşim yerlerini yakmışlar. Balkan Savaşları’nda çıkarılan yangında zarar görmeyen tek yerleşim yeri olarak karşımıza çıkmaktadır.

                  11) Kurşunlugerme Su Kemeri                  

Kurşunlugerme Su KemeriÇatalca ilçesindeki Gümüşpınar Köyü yakınlarında bulunmaktadır. İlçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Su Kemeri, üç katlı bir yapıya sahip olup, derin bir vadiyi geçmektedir. Yaklaşık 34 metre yüksekliğinde ve 123 metre uzunluğunda bulunan Kurşunlugerme Su Kemeri’nde yapılan incelemelerde, yapının 7. yüzyıl başlarında onarıldığı anlaşılmıştır.

                              12) Mübadele Müzesi                              

Mübadele MüzesiÇatalca ilçesindeki Kaleiçi Mahallesi’nde yer almaktadır. Mübadele Müzesi Ülkemizde mübadeleyi anlatan ilk müze konumunda yer almaktadır.  Müze, I. Dünya Savaşı’nda birçok insanın gerek sosyal gerekse kültürel hayatını nasıl etkilediğini gözler önüne sermektedir. Kırım Türkleri için değil aynı zamanda Batı Trakya Türkleri için de çok önemli bir yere sahip. Türk Yunan Mübadelesi zamanında, Batı Trakya’dan gelen birçok Türk, Çatalca ve çevresine yerleştirilmiş. Buradaki ailelere ait objeler, belgeler ve daha birçok tarihi hatıra bu ufak müzede sergileniyor.

                                  13) Ormanlı Köyü                             

Ormanlı Köyü, Terkos Gölü’nün batı ucunda yer almaktadır. Yaklaşık 1500 kişilik nüfusu ile sakin bir yer olan Ormanlı Köyü’nde hem gölün hem de denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Plajının yanı sıra yamaç paraşütü, doğa yürüyüşü, kuş gözlemi, bisiklet turu ve olta balıkçılığı aktiviteleriyle de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

                                         14) Subaşı Köyü                          

Subaşı Köyü özellikle tarihi yapısıyla karşımıza çıkmaktadır. Birçok tarihi yapı bu köyü ön plana çıkarmaktadır. II. Kaplan Giray Han’ın mezarının bulunmaktadır. Selim Giray Sultan Çeşmesi, Subaşı Cami ve Han Cami, Subaşı Köyü’ndeki tarihi yapılar arasında bulunmaktadır. Caminin kapısından çıktığınızda, ayrıca karşınızda Subaşı Tabiat Anıtı’nı da görüyorsunuz.

                          15) Topuklu Çeşmesi                            

Topuklu Çeşmesi,  Kaleiçi Mahallesinde Topuklu Sokakta yer almaktadır. İlçe merkezinde bulunuyor. Topuklu Çeşmesi Çatalca’nın tarihinde önemli bir yere sahiptir. Çeşme II. Ahmet döneminde inşa edilmiştir. Topuklu Çeşmesi, günümüzde ayakta kalmayı başarabilen yapıtlardan birisidir. Çeşme, hala orijinalliğini koruyor ve faal durumda bulunmaktadır.

                                   16) Yalıköy                                           

Yalıköy eski bir Rum balıkçı köyüdür. Köyün eski ismi Podimadır. Karadeniz kıyısında yer alan bu köy ormanlık alanlarla kaplı haldedir. Bu sebeple orman köyü olmasına rağmen, piknik ve doğa tutkunu İstanbulluların uğrak noktasıdır.

                                  17) Evcik Plajı                                    

Evcik Plajı,  Karacaköy sınırları içerisinde yer alır. İlçe merkezine 37 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Evcik Plajı Karadeniz kıyısında bulunmaktadır. Yaklaşık 8- 10 kilometre uzunluğa sahiptir. Plaj, İstanbul’un henüz keşfedilmeyen plajlarındandır. Plaj henüz tam olarak keşfedilmediği için plaj içinde şezlong, şemsiye gibi hizmetler bulunmamaktadır. Evcik Plajı Karadeniz kıyısında yer aldığından dolayı denizin dalgalı olması yüzme bilmeyenler için oldukça tehlikelidir.

                           18 ) Çilingöz Tabiat Parkı                            

Çilingöz Plajı, İstanbul’da denize girilebilecek yerlerin ilk sıralarında bulunan sahillerdendir. Karadeniz koyu Göl, deniz ve ormanın bir arada bulunduğu büyüleyici bir doğası bulunmaktadır. Burada kamp kurma şansına da sahipsiniz. Ayrıca burada piknik de yapabilirsiniz.

                                19) Ormanlı Plajı                               

Ormanlı Plajı, Ormanlı Köyü sınırları içerisinde yer alır. İlçe merkezine 35 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Plaj, Sakin ve huzurlu bir ortamda plaja girmek isteyenlere alternatif bir yerdir. Önünüzde pırıl pırıl, tertemiz deniz, arkanızda ormanın yeşilliği ile harika bir gün geçirebilirsiniz. Su Zemini kumdan oluşmaktadır. Plaj kısmında ise küçük çakıllar ve kum mevcuttur. Plaj uzunluğu yaklaşık olarak 4 km dir. Dalgalı bir yapıya sahip olduğu için acemi yüzücülerin dikkat etmesi gereken bir yerdir.

                                20) Yalıköy Plajı                              

Yalıköy Plajı diğer sahil şeritlerinden farklı olarak Podima taşı ismi verilen ve özellikle koleksiyoncular tarafından aranılan taşlarla dolu bir yüzeye sahiptir. Suyu tertemiz ve oldukça temiz bir havaya sahip olması sebebi ile yaz aylarında ziyaretçi yoğunluğu fazladır. Karadeniz’in mavisi ile ormanının yeşilini buluşturan hem muazzam bir manzara hem de keyifli bir ortam vaat eden günübirlik gezilecek yerler için ideal bir plajdır.

Bu yazımızda sizlere Çatalca’da Gezilecek En Güzel 20 Yer hakkında bilgiler verdik. Kesinlikle gezip görmenizi tavsiye ederiz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.