Çatalhöyük Neolitik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – KONYA

Çatalhöyük Neolitik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – KONYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Çatalhöyük Neolitik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Konya   Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vereceğiz.

                     Çatalhöyük Neolitik Kenti Nerede?              

Çatalhöyük Neolitik Kenti, Konya ilinin Çumra ilçesi Küçük köy Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Çatalhöyük, Orta Anadolu’da, günümüzden 9 bin yıl önce yerleşim yeri olmuş, çok geniş bir Neolitik Çağ ve Kalkolitik Çağ yerleşim yeridir. Doğu ve batı yönlerinde yan yana iki tepeden oluşmaktadır. Bu iki yükseltisi nedeniyle çatal sıfatını almıştır. Çatalhöyük 2012 yılı itibarı ile UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmiştir.

      Çatalhöyük Neolitik Kenti Hakkında Bilgiler       

Çatalhöyük, günümüzden 9.000 yıl önceye tarihlenen bir Neolitik Dönem yerleşmesidir. 2.000 yıl boyunca kesintisiz yerleşim gören Çatalhöyük, dönemin en büyük ve en kalabalık yerleşimlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Burada bulunan Neolitik ve Kalkolitik dönem buluntuları, binlerce yıl önceki Orta Anadolu yaşamını anlamamız için bize bilgiler vermektedir.

Mezopotamya’da yer alan Eriha, Çatalhöyük’ten 1000 yıl kadar daha eski fakat Çatalhöyük, barındırdığı nüfus ve yüz ölçümü bakımından çok daha değerli olarak görülüyor. Dönem içerisinde Çatalhöyük’te en 8.000 insanın yaşadığı düşünülüyor. Burası sadece nüfus büyüklüğü ile değil, bu dönemde Mezopotamya dışında böylesine büyük bir yerleşimin olması buranın önemini bir kez daha anlatmaktadır. MÖ. 7.400 ve MÖ. 6.200 yılları arasında tarihlenen 18 adet neolitik yerleşim katmanı bulunuyor. Batı höyüğünde ise MÖ. 6.200 ile MÖ. 5.200 yılları arasına tarihlenen Kalkolitik tabakalar yer almaktadır.

Bina yapımında kullanılan malzemeler kerpiç, ağaç ve kamıştır. Tavan üst örtüsü kamış üzerine sıkıştırılmış kil topraktır. Evler tek katlı olup, eve giriş damda açılan bir delikten, merdivenle olmaktadır. Her ev bir oda ve bir depodan oluşur. Odaların içinde dörtgen ocaklar bulunmaktadır. Duvarlar sıvalıdır, sıva üzeri beyaza boyandıktan sonra sarı, kırmızı ve siyah tonlarda resimler yapılmıştır. Orijinal boğa, koç ve geyik başlarının sıkıştırılmış kil ile konserve edilerek duvarlara aplike edildiği anlaşılmaktadır. Bu temaların yanında rölyef halinde insan figürleri ile hayvan figürleri de görülmektedir.

Çatalhöyük, duvar resimlerinde kent planına yer veren ilk yerleşim merkezidir. Günümüzdeki mülkiyet kavramının o devirde başladığı, pişmiş topraktan yapılmış damga mühürlerle belgelenmiştir. Çatalhöyük’te bulunan en önemli objelerden bir tanesi de yüksek kabartma ana tanrıça motifleridir. Bunlar, o dönemde dini inançların güçlü bir tanrıça etrafında şekillendirildiğini, eserlerin de tanrısal dişiliğe duyulan saygının izleri olduğunu söyleyebiliriz. Çatalhöyük, madenciliğin Anadolu’daki başlangıç tarihini Neolitik Dönem’e kadar indiği söylenmektedir.

             Çatalhöyük Neolitik Kenti Giriş Ücreti           

Antik Kente Giriş ÜCRETSİZDİR….

         Çatalhöyük Neolitik Kenti Ziyaret Saatleri        

15 Nisan / 2 Ekim Yaz Açılış Saati: 09:00 Kapanış Saati: 19:00

3 Ekim / 14 Nisan Kış Açılış Saati: 08:00 Kapanış Saati: 17:00

Müzenin tatil günü bulunmuyor ve haftanın her günü ziyarete açık.

       Çatalhöyük Neolitik Kenti’ne Nasıl Gidilir?      

Konya’ya 50 kilometre uzaklıkta olan Çumra İlçesindeki Çatalhöyük’ün yolunu tabelaları takip ederek bulmanız mümkündür. Çumra’dan 13 km uzaklıktadır.  Çatalhöyük’e maalesef toplu ulaşım aracı yok. Yaz ayları boyunca Çumra merkez ile Çatalhöyük arasında minibüs çalışıyor.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.