Anasayfa / Çankırı / Çavundur Kaplıcaları Nerede- Nasıl Gidilir?

Çavundur Kaplıcaları Nerede- Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Çavundur Kaplıcaları Nerede – Nasıl Gidilir? – Çankırı’da Bulunan Kaplıcalar hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Çavundur Kaplıcaları, Çankırı İlinin Kurşunlu İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çankırı il merkezine yaklaşık olarak 61 km mesafededir. Kurşunlu ilçesine bağlı Çavundur Beldesinde bulunmaktadır.  Kurşunlu merkeze 11 km mesafededir.

Çavundur Kaplıca suyu termal kaynaktan 54 °C sıcaklıkta çıkmaktadır. Kaplıca suyu sodyum bikarbonatlı, hipertermal, hipotonik bir özellik taşımaktadır. Doğal sıcaklığı nedeniyle tüm ağrılı hastalarda kullanılabilmesi söz konusudur. Ancak uygulamaların banyo ve hareketsiz uygulamalı türleri için 37-38 °C’a kadar, hareketli havuzlar için 27-28 °C’a kadar soğutulması gerekmektedir. içme kürleri için suyun sıcaklığının genellikle 20 ila 30 °C soğutulması gereklidir.

Kaplıca suları banyo kürü olarak kullanıldığında her türlü romatizmal hastalıkların kronik dönemleri, ameliyat ve travma durumlarında yararlı olmaktadır. Su, sodyum iyonu içerdiğinden dolayı üst solunum yolları ve akciğerin allerji ve kronik iltihaplarında inhalasyon-aerosol tedavisi olarak değerlendirilebilir.

Kaplıca suları içme kürü olarak kullanıldığında karaciğer, safrakesesi ve safra yolları yetmezliklerinde, sarılık sonrası bozulan karaciğer fonksiyon testlerinin düzeltilmesinde, pankreasla ilgili kronik hastalıklarda, Diabetes Mellitus ve Gut hastalığında, böbrek ve idrar yolları kronik iltihaplarında faydalı olmaktadır. Ayrıca böbrek taşı oluşumunu da engellemektedir.

OKUMALISIN  Zeynel Bey Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Çavundur Kaplıcaları Konaklama

Bu bölgede 3 tane tesis bulunmaktadır. Tesislerden 1 tanesi özel işletmedir. 1 tanesi belde belediyesi tarafından işletilmektedir. Diğeri ise İl Özel İdaresi tarafından işletilmektedir. İl Özel İdaresince yaptırılan tesiste 2 adet modern havuzlu hamam, Belde Belediyesi tarafından işletilen tesiste ise  2 adet havuz  mevcuttur.

Kurşunlu Termal Otel

Bu tesis 96 Oda 192 Yatak kapasitelidir. İl Özel İdaresi tarafından yapılmıştır. İletişim numaraları

Telefon : 485 51 59 ve 485 5161

Çavundur Kaplıca Tesisleri

Bu tesis 65 Oda 140 Yatak kapasitelidir. Çavundur Belediyesi tarafından işletilmektedir.

İletişim numarası : 485 51 20 

Çavundur Kaplıcaları Nerede?

Çavundur Kaplıcaları, Çankırı İlinin Kurşunlu İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çankırı il merkezine yaklaşık olarak 61 km mesafededir. Kurşunlu ilçesine bağlı Çavundur Beldesinde bulunmaktadır.  Kurşunlu merkeze 11 km mesafededir.

Çavundur Kaplıcaları’na Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler, Kurşunlu merkezden Çavundur Beldesi minibüslerine binmelidirler. Ayrıca Çankırı-Zonguldak Demiryolu geçmekte ve aynı yerde yolcu trenleri durmaktadır.

OKUMALISIN  Şıhlar Nezle (Nuzla) Suyu Nerede- Nasıl Gidilir?

Hususi araç ile gelmek isteyenler, Kurşunlu merkezden Dağtarla Köyü Yolu üzerinden, Çankırı merkezden ise D765 ve Korgun Kurşunlu Yolu üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir