Cehennem Deresi Kanyonu Nerede-Nasıl Gidilir – Ardanuç – Artvin

Cehennem Deresi Kanyonu Nerede-Nasıl Gidilir – Ardanuç – Artvin

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Cehennem Deresi Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir – Cehennem Deresi Kanyonu Projesi hakkında bilgiler vereceğiz.

                        Cehennem Deresi Kanyonu                         

Cehennem Deresi Kanyonu, Doğu Karadeniz Bölümünde Artvin il sınırları içerisinde yer almaktadır.  Ardanuç ilçe merkezinin 7 km kuzeybatısında ve Artvin-Ardanuç karayolunun 25. km’sinde bulunmaktadır. Dünyadaki sayılı kanyon vadileri arasında yer alır. Bu kanyon yamaç eğimi 90 dereceyi bulmaktadır. Amerika’nın Arizona eyaletindeki Grand Canyon’dan sonra dünyanın en yüksek ikinci kanyonu durumundadır.

Cehennem Deresi  kanyon vadi türüne en güzel örnek olarak gösterilmektedir. 500 metre uzunluğunda, 70 metre genişliğinde ve 6 metre derinliğindedir. Ardanuç suyuna açılmaktadır. Dağların arasında oluşmuş bir coğrafi yapıdır. Yani kanyonun en derin yeri deniz seviyesinden çok yüksektir. Cehennem Deresi kanyonunun bulunduğu bölgede konaklama imkanı yoktur. Özellikle çadır kurmak isteyenler için mükemmel bir ortam olduğunu söyleyebilirim. Bu bölge çadır kampı kuranlar tarafından sıkça ziyaret edilmektedir.

Cehennem Deresi Kanyonu İçin Turizm Projesi Hazırlandı

Türkiye’nin en büyük kanyonlarından olan Cehennem Deresi Kanyonu’nun turizme açılması için Ardanuç Kaymakamlığı ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce ‘Cehennem deresinde cennet yaşanıyor’ adı verilen proje hazırlandı. Projenin yaklaşık olarak 1 buçuk yıl süreceği açıklandı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş, Cehennem Deresi Kanyonu’nun Ardanuç, Artvin ve bölge turizmi açısından önemli bir yere sahip olduğunun altını çizdi. Kanyonun turizme hizmet noktasında iyileştirilmesi ve insanların daha çok istifade edebilmesi için bir dizi çalışma başlattıklarını belirten Gümüş, “Hazırlanan proje sayesinde kanyonda sosyal tesisler, kafeteryalar gibi insanların daha çok zaman geçirebileceği alanlar yapacağız” dedi.

Gümüş, “Japonya’dan sonra Dünyanın ikinci en uzun cam köprüsünü Cehennem Deresi Kanyonu’na yapacağız. 83 metre uzunluğunda 2,5 metre genişliğinde tamamen camdan yapılacak köprü, bağlantı noktalarına çelik halatlarla monte edilecek. Bu proje sayesinde derinliği yaklaşık 180 metre olan kanyonun cazibesi daha da artacak” diye konuştu. Gümüş, 1. derece doğal sit alanı olan kanyonun yakın zamanda tabiat parkı unvanına kavuşacağını dile getirdi. Cehennem Kanyonu için ‘Cehennem Deresinde Cennet Yaşanıyor’ sloganıyla hazırlanan proje çerçevesinde, kanyonun iki yakası, inşa edilecek 80 metre uzunluğunda, 2,5 metre genişliğinde cam köprü ile birleştirilecek, kanyona gezi ve yürüyüş yolları yapılacak.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından yaklaşık 781 bin lira destek sağlanacak projenin sözleşmesi, Ardanuç Kaymakamı Furkan Sancaktutar, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman ile Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş tarafından imzalandı. Cehennem Deresi Kanyonu, proje ile birlikte turistler için cazip hale getirilecek.

Kanyonla ilgili araştırmalar yapan coğrafyacı Leman Albayrak, ilçenin doğal oluşumlarından olan kanyonun giriş kısmının dar olmasına rağmen ilerledikçe genişleyen ve biriken toprak materyalleri üzerinde gelişen bitki topluluklarının olduğu genişçe bir alana sahip olduğunu söyledi. Çalışmalarla kanyon sahasının birçok spor dalı için de tercih edilebileceğine işaret eden Albayrak, “Karstik kayaçların yer kapladığı bu alanda mağaralar, oyuklar gibi birçok jeolojik oluşum görülüyor.

       Cehennem Deresi Kanyonuna Nasıl Gidilir?        

Cehennem Deresi Kanyonu, Doğu Karadeniz Bölümünde Artvin il sınırları içerisinde yer almaktadır.  Ardanuç ilçe merkezinin 7 km kuzeybatısında ve Artvin-Ardanuç karayolunun 25. km’sinde bulunmaktadır.

Cehennem Deresi kanyonuna ulaşmak için hususi aracınızla gelmeniz gerekmektedir. Bunun temel sebebi kamyonun tam olarak turizme açıklamasıdır. Aracınızla Artvin Ardanuç Kara yolunu kullanmanız gerekiyor. Kanyon Artvin Ardanuç karayolunun 25. Kilometresinde yer almaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.