Cehennemağzı Mağaraları Nerede – Nasıl Gidilir?

Cehennemağzı Mağaraları Nerede – Nasıl Gidilir?

 

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Cehennemağzı Mağaraları Nerede – Nasıl Gidilir?  – Zonguldak Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vereceğiz.

    Cehennemağzı Mağaraları  Hakkında;  

Cehennemağzı Mağaraları, Zonguldak ilinin Ereğli ilçesinde yer almaktadır.  Bu bölge Antik dönemin Acheron Vadisi olarak bilinmektedir. Roma ve Bizans döneminde kullanılan Cehennemağzı Mağaraları, Ereğli ilçe merkezindedir. Zonguldak Eğirli’de en çok gezilen yerlerden biri olan bu mağaralar yerli-yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Birinci mağara

Bu mağara iki bölümden oluşmaktadır. Bu mağara, oldukça eski bir Hıristiyan kilisesidir. Hıristiyanlığın yayılmaya başladığı dönemlerde, ibadet için kullanılıyordu Diğer bir ismi Kilise Mağarası olarak bilinmektedir. Birinci bölümde, zemin orijinal bitki ve geometrik motifli mozaik ile döşelidir. Mağaranın İkinci bölümünün doğu duvarında küçük bir apsis açılmıştır ve önünde kademeli basamaklar bulunmaktadır. Orijinal halinde mağaraya, dışa doğru açılan iki sütunla önemine yakışır anıtsal bir şekil verilmiştir. Bu mağara içinde bulunan kalıntılar, Erken-Hıristiyanlık döneminin izlerini taşıyan motiflerle süslüdür.

İkinci mağara

Bu mağara yöre halkı tarafından Koca Yusuf Mağarası olarak adlandırılmıştır. İkinci mağara, yol kenarındaki 10 – 12 m yükseklikteki yamaç üzerinde bulunmaktadır. Yamacın üzerinde yer alan dar bir girişin ardından 3 basamaklı bir merdiven aracılığı ile mağaranın içine girilmektedir. Mağara, yaklaşık 1,5 kilometre boyunca dağın içine doğru devam etmektedir. 1960’lı yıllarda mağara tavanından düşen kaya parçası, yolu kapatmıştır ve sadece 350 metre kadar derinliğe gidilebilmektedir.  Mağarada taşçı kalem izlerini görmek mümkündür.  İnsan elinden çıktığı bilgisine ulaşılmaktadır.  Yaklaşık 400 metrekarelik bir alanı kaplayan mağara, iki fil ayağı sütun ile desteklenmiştir.

OKUMALISIN  Emir Saltuk Kümbeti Nerede - Nasıl Gidilir?

Üçüncü mağara

Bu mağara Cehennemağzı Mağaraları arasında yüzölçümü olarak en büyük mağaradır. Ayazma Mağarası adıyla bilinmektedir. Bu mağaranın zemini taban suyu ile kaplı haldedir. İnsan eliyle yapılan birinci ve ikinci mağaralara su sarnıcı görevi gördüğü düşünülmektedir.

   Cehennemağzı Mağaraları Efsaneleri   

İlkçağın en önemli iki kehanet merkezinden birinin bu mağaralar olduğu bilinmektedir. Diğeri ise Yunanistan’ın Delphoi kentindedir.

İnsanın doğaya karşı yenilmez dayanma ve saldırma gücünü simgeleyen Herakles’e (Herkül) Kral Eurystheus tarafından verilen on iki görevden sonuncu ve en güç olanı, Cehennem Köpeği Kerberus’un, hiçbir ölümlünün bir daha geriye dönemediği Ölüler Ülkesi’nden (Hades) kaçırılmasıdır. Herakles, Altın Post’u aramak üzere yola çıkan Argo Gemicileri ile birlikte Kdz.Ereğli’ye gelir ve Hermes ile Athena’nın da yardımıyla Kerberus’u yeryüzüne çıkarır. Eurystheus’un Kerberus’u gördüğünde çok korkması üzerine, Herakles onu tekrar Ölüler Ülkesi’ne bırakır. Herakles’in Kerberus’u kaçırmak üzere Ölüler Ülkesi’ne indiği yer Cehennemağzı Mağaraları’dır.

Bir başka söylenceye göre, şehir tekfurunun kızı hizmetkarı olan gence aşık olur; birlikte evden kaçarlar ve Cehennemağzı Mağaraları’ndaki kız-oğlan odasına saklanırlar. Cehennem zebanisi de dışarıdan gelecek tehlikelere karşı onları korur. Mağaraya giremeyen tekfur kızına ve genç hizmetkarına “taş olun” diye seslenir, kız ve oğlan taş kesilir.

OKUMALISIN  Simenit Gölleri (Göller Bölgesi) Nerede – Nasıl Gidilir?

  Cehennemağzı Mağaraları Giriş Ücreti 

Giriş Ücreti 10 TL

Müzekart ile ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Cehennemağzı Mağaraları Ziyaret Saatleri ve Günleri

15 Nisan / 2 Ekim Yaz Ziyaret Açılış Saati: 08:45 Yaz Ziyaret Kapanış Saati: 19:00

3 Ekim / 14 Nisan Kış Ziyaret Açılış Saati: 08:30 Kış Ziyaret Kapanış Saati: 17:30

Tatil Günü: Pazartesi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Örenyerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre;

Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Cehennemağzı Mağaralarına Nasıl Gidilir?

Cehennemağzı Mağaraları’na hususi aracınızla veya şehirlerarası otobüsler ile ulaşabilmeniz mümkündür. Hususi aracınızla geldiğinizde Cehennemağzı Mağaraları Zonguldak şehir merkezine 50 kilometre, E5 karayoluna ise 70 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Cehennemağzı Mağaraları, Kdz. Ereğli ilçesinin İnönü (Ayazma)  Mahallesi’ndedir. Mağaraya giden yol tamamen asfaltla kaplıdır ve araç ile rahat bir şekilde ulaşım sağlanmaktadır.

Otobüs ile geldiğinizde Ereğli Otogarı ile Cehennemağzı Mağaraları arasında yaklaşık 2,5 kilometrelik mesafe bulunmaktadır. Sahil yolunu kullanarak yürüyerek otogardan mağaralara gidebilirsiniz. Veya otogardan taksiye binerek kısa sürede mağaralar bölgesine ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.