Çelebi Ağa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Tunceli Gezilecek Yerler

Çelebi Ağa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Tunceli Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Çelebi Ağa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                        Çelebi Ağa Camii Nerede?                       

Cami, Tunceli İlinin Pertek ilçesinin güneyinde, Murat Irmağının kıyısında bulunmaktadır. Caminin giriş kapısı üzerinde bulunan kitabeye göre 1569 yılında yapıldığı yazılmıştır. Bu tarih tam olarak hesaplandığında Ramazan ayında yapıldığı tahmin ediliyor.

               Çelebi Ağa Camii Hakkında Bilgiler           

1569 yılında yapıldığı bilinen caminin giriş kapısı üzerinde Arapça olarak bir yazı bulunmaktadır. Yazının Türkçesi  “Bu mübarek camii şerifin yapımını Koca Hacili Ali oğlu Çelebi Bey emretmiştir. Allah onların günahlarını affetsin. Tarih 976 yılı Ramazan ayı (Miladi Şubat-Mart 1560)” olarak yazmaktadır.

Cami, Yöreden çıkan Kesme ve moloz taştan yapılmıştır. Cami, üç kubbeli son cemaat yeri ve tek kubbelidir. Mekânın batısında bulunan duvarda eyvanlı çeşme ve minare bulunmaktadır

Çelebi Ağa Cami hakkında en ilgi çekici detay, Caminin bulunduğu bölge Keban Baraj Gölü suları altında kalmadan önce, Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından taşları numaralandırılmak suretiyle Pertek ilçesinin Soğukpınar Mahallesine yani bugün bulunduğu yere taşınmış ve burada yeniden inşa edilerek kullanıma açılmıştır.

            Çelebi Ağa Camii’ne Nasıl Gidilir?                  

Tunceli İlinin Pertek ilçesinin Soğukpınar Mahallesinde bulunan bu mekana gidebilmek için, Pertek ilçesine gelmelisiniz, ilçeye geldikten sonra yürüyerek ulaşabilirsiniz. Tunceli-Pertek ilçesi arası 52 km olup Yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.