Anasayfa / Cami - Türbe - Kilise / Çelebi Ağa Camii Nerede – Nasıl Gidilir?

Çelebi Ağa Camii Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Çelebi Ağa Camii Nerede – Nasıl Gidilir? – Tunceli Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Çelebi Ağa Camii Nerede;

Tunceli İlinin Pertek ilçesinin güneyinde, Murat Irmağının kıyısında bulunmaktadır. Camiinin giriş kapısı üzerinde bulunan kitabeye göre 1569 yılında yapıldığı yazılmıştır. Bu tarih tam olarak hesaplandığında Ramazan ayında yapıldığı tahmin ediliyor.

Çelebi Ağa Camii Hakkında;

1569 yılında yapıldığı bilinen caminin giriş kapısı üzerinde Arapça olarak bir yazı bulunmaktadır. Yazının Türkçesi  “Bu mübarek camii şerifin yapımını koca hacili Ali oğlu Çelebi Bey emretmiştir. Allah onların günahlarını affetsin. Tarih 976 yılı Ramazan ayı (Miladi Şubat-Mart 1560)” olarak yazmaktadır.

Çelebi Ağa Camii, Yöreden çıkan Kesme ve moloz taştan yapılmıştır. Cami, üç kubbeli son cemaat yeri ve tek kubbelidir. Mekânın batısında bulunan duvarda eyvanlı çeşme ve minare bulunmaktadır

Çelebi Ağa Camii hakkında en ilgi çekici detay, Caminin bulunduğu bölge Keban Baraj Gölü suları altında kalmadan önce, Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından taşları numaralandırılmak suretiyle Pertek ilçesinin Soğukpınar Mahallesine yani bugün bulunduğu yere taşınmış ve burada yeniden inşa edilerek kullanıma açılmıştır.

OKUMALISIN  Gelidonya Feneri Nerede – Nasıl Gidilir?

Çelebi Ağa Camii’ne Nasıl Gidilir;

Tunceli ilinin Pertek ilçesinin Soğukpınar Mahallesinde bulunan bu mekana gidebilmek için, Pertek ilçesine gelmelisiniz, ilçeye geldikten sonra yürüyerek ulaşabilirsiniz. Tunceli-Pertek ilçesi arası 52 km olup Yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir