Anasayfa / Ankara / Cenab-ı Ahmet Paşa Cami Nerede-Nasıl Gidilir?

Cenab-ı Ahmet Paşa Cami Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Cenab-ı Ahmet Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir?  – Ankara Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Cenab-ı Ahmet Paşa Cami Nerede;

Ankara ilinin Altındağ ilçe sınırları içerisinde Ulucanlar göz hastanesi olarak bilinen yerin hemen karşısında bulunan bu cami, giriş kapısı üzerinde yazan yazıta göre Kanuni Sultan Süleyman döneminde(1566)Anadolu’da Beylerbeyliği yapan Cenabı Ahmet Paşa tarafından Dünyaca Ünlü Mimarımız, Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.

Cenab-ı Ahmet Paşa Cami Hakkında;

Cenabi Ahmet Paşa Camisi Osmanlı mimarisinin Ankara’da bulunan ilk örneklerindendir. Hatta en ilgi gören özelliği Mimar Sinan’ın Ankara’daki ilk ve tek eseri olma özelliğini taşımaktadır. Caminin özelliklerinden bahsedersek, 13.9×13.9 metre ölçülerinde kare planlı ve Ankara’nın kesme taşından yapılmıştır. Şerefesi kesme taştan olup tek şerefeli ve 16 köşelidir. Cami 32 pencereli ve büyük kubbesi 16 pencereli bir kasnak üzerine yapılmıştır. Kubbenin iç kısmı ve eteklerinin bezendiği kalem işlemeleri görülmeye değer. Güzelliktedir. Son cemaat yerini üç mermer sütun taşımakta olup üç kubbe ile örtülmüştür. Bu kubbeler Osmanlı mimarisi özelliğini taşımaktadır, yani, ortadaki kubbe yanlardakine göre daha yüksektir.

OKUMALISIN  Alanya Kleopatra Plajı Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saati?

Cenab-ı Ahmet Paşa Camii, hemen yanında bir hazîre içinde Cenâbî Ahmed Paşa’nın türbesi ve XVIII. yüzyıla tarihlenen Azîmî Türbesi yer alır. Cami ile aynı tarihe yapıldığı bilinen türbenin dışında birde çeşme bulunmaktadır.

Türbe, Ankara Kesme taşından yapılmış olup, sekizgen planlı kubbeli bir yapıdır. türbe, mimari açıdan bakıldığında klasik Osmanlı türbelerinin karakteristik özelliklerini yansıtmaktadır.

Genel olarak bakıldığında, Cami, avlusunda bulunan Ahmet Paşa ve Azimi türbesi, Çeşme ve bunların arkasında bulunan Osmanlı Mezarlığı ile bir külliye konumundadır.

Cenab-ı Ahmet Paşa Cami’ne Nasıl Gidilir;

Cenab-ı Ahmet Paşa Camii’ne Arabanızla gidecekseniz, Ulucanlar Caddesi Altındağ güzergâhı kullanılarak, ya da TalatPaşa bulvarından gelip Hamamönü’nün geçtikten sonraki ikinci ışıktan sola döndükten sonra az ileride sol tarafta kalmaktadır.

Otobüsle gelecekler, Kızılay’dan geçen 321’nolu otobüse binip Ankara Hastanesi Durağında inip biraz yürüdükten sonra sol tarafınızda kalmaktadır.

Dolmuşla gelecekler, Ulus Bentderesi’nden Kalkan birçok hat tam önünden geçmektedir. Herhangi birisine binerseniz uluşabilirsiniz. Ulucanlar Göz hastanesinde ineceksiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Yeşilada Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Yeşilada Gezilecek Yerler hakkında bilgiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir