Çermik Melike Belkıs Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir – DİYARBAKIR

Çermik Melike Belkıs Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir – DİYARBAKIR

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Çermik Melike Belkıs Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir – Kaplıcanın Faydaları ve Şifaları hakkında bilgiler vereceğiz.

Kaplıca, Diyarbakır İlinin Çermik İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Diyarbakır il merkezine yaklaşık olarak 87 km mesafededir. Çermik ilçesine bağlı Tepe Mahallesinde bulunmaktadır. Çermik merkeze yaklaşık 3 km mesafededir.

       Çermik Melike Belkıs Kaplıcası Hakkında Bilgiler    

Melike Belkıs Kaplıcası, Dünyanın en büyük ve en popüler kaplıcalarından biridir. Dünyaca ünlü İtalya kaplıcalarının ardından en zengin kaplıca olarak karşımıza çıkmaktadır. Çermik kelime olarak kaplıca veya Ilıca anlamına gelmektedir. Çermik Kaplıcaları iki bölümden meydana gelmiştir. Bugün Hamambaşı denilen yer arşiv kaynaklarında Kudret Hamamı olarak isimlendirilmektedir. Bu bölüm, Orta Çağ’dan beri kullanılmaktadır. Çermik ilçe merkezindeki Saray Hamamı denilen yer ise XVI.yüzyılda burada yaşayan Beyler tarafından yaptırılmıştır.

Kaplıca suyunun sıcaklığı ortalama 48 derece olup radyoaktif özelliğe sahiptir ve içerisinde kükürt barındırmaktadır. Çermik termal suyunu diğer termal sulardan ayıran en büyük özellik ise iyodür ve bromür barındırmasıdır.

Çermik Kaplıcaları sizler için dört mevsimde sizlerin hizmete açıktır. Ancak tedavi amaçlarıyla orantılı olarak ve termal olanaklardan yararlanma amacı için Haziran ve Eylül aylarında yoğunluk kazanmaktadır. Tavsiye edilen kullanım süresi genellikle 21 kür’dür. Kaplıca çevresinde bulunan Dicle Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim adlı birime sevkli gelen hastalara gerekli olarak tıbbi müdahale de yapılmaktadır. Kalp yetmezliği olan hastaların doktor tavsiyesi raporuna uymadan kaplıcaya gitmeleri tehlikeli ve yasaktır.

Buraya her yıl çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçi şifa bulmak için gelmektedir. Kaplıca suları iltihaplı romatizmalı hastalıklar, çocuk felçleri, deri hastalıkları, üst solunum yolu enfeksiyonu rahatsızlıkları ve bazı kadın hastalıkları gibi birçok hastalığa şifa olmaktadır.

            Çermik Melike Belkıs Kaplıcası Efsanesi            

Güney Doğu Anadolu’da hüküm süren Acem Kralı’nın Melike Belkıs adında güzel bir kızı varmış. Bu kız bir gün hastalanmış ve vücudunda birtakım yaralar çıkmıştır. Zamanın hekimleri, Melike Belkıs’ı tedavi etmek için çok çaba sarf etmişler, gerekli ilaçları kullanmışlar, fakat bir türlü hastalığına çare bulamamışlardır. Hastalık ilerlemiş Melike Belkıs’ın vücudunu kurtlar sarmış ve vücudundan pis kokular gelmeye başlamıştır. Bundan ötürü de Melike Belkıs saraya girememiştir.

Bu durumdan son derece rahatsız olan kral kızını saraydan çıkarmış, yanına muhafızlar vererek ormana bırakmıştır. Melike Belkıs ormanda gezerken bugünkü kaplıcanın bulunduğu yere gelmiş ve buradaki sıcak suya rastlamıştır. Yorgunluğunu gidermek için ayaklarını sıcak suyun içine sokmuş, bir süre sonra suya değen yerleri iyileşmeye başlamıştır. Melike Belkıs bunun üzerine sıcak suda yıkanmış ve tekrar eski sağlığına kavuşmuştur. Melike Belkıs’ın muhafızları, bu haberi hemen saraya iletmişler, bu haber üzerine kral bugünkü “Büyük Paşa” denilen kaplıcanın üzerine bir hamam yaptırmıştır.

Bu efsaneye göre kaplıcanın Arapların Çermik’i fethinden önce yapıldığı sanılmaktadır. Çermik sıcak su kaynağının ise, çok daha eskiden beri var olduğu ve bir ara kuruduğu, Yukarı Dicle ve Fırat Bölgesinin en iyi yerli kaynağı olduğu Amildi Mar-Yeşuva’nın “Vakayinamesi”’nden öğrenilmektedir.

Çermik Kaplıcaları iki bölümden meydana gelmiştir. Bugün Hamambaşı denilen yer arşiv kaynaklarında Kudret Hamamı olarak isimlendirilmektedir. Bu bölüm, Ortaçağ’dan beri kullanılmaktadır. Çermik ilçe merkezindeki Saray Hamamı denilen yer ise XVI. yüzyılda burada yaşayan Beyler tarafından yaptırılmıştır. Çermik’te kaplıcalarla her yıl haziran ayında Melike Belkıs Şenlikleri adı ile festival düzenlenmektedir.

Telefon: 0507 174 21 78

                          Melike Belkıs Kaplıcası Nerede?                

Kaplıca, Diyarbakır İlinin Çermik İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Diyarbakır il merkezine yaklaşık olarak 87 km mesafededir. Çermik ilçesine bağlı Tepe Mahallesinde bulunmaktadır. Çermik merkeze yaklaşık 3 km mesafededir.

        Çermik Melike Belkıs Kaplıcasına Nasıl Gidilir?      

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Diyarbakır merkezden Çermik ilçesine giden servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler Çermik merkezden Diyarbakır Cd. üzerinden, Diyarbakır merkezden ise Diyarbakır Elazığ Yolu/D885 ve Çermik Ergani Yolu üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments