Çeşme’de Denize Girilecek En İyi 10 Yer – Çeşme’de Denize Nerede Girilir

Çeşme’de Denize Girilecek En İyi 10 Yer – Çeşme’de Denize Nerede Girilir

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Çeşme’de Denize Girilecek En İyi 10 Yer – En Güzel Plajlar – En Güzel Koylar hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                         Çeşme Hakkında Kısa Bilgi                          

Çeşme, İzmir ilinin batısında yer alan bir ilçedir. Doğudan Urla, kuzeyden Karaburun, batıdan Ege Denizi ile çevrilidir. Deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 5 metredir. Yüzölçümü 260 km²’dir. Çeşme, sadece İzmir’in turistik bir ilçesi değil.

Çeşme Tüm Türkiye’nin en gözde yerlerinden biridir. Tatil Sezonunda plajları tıklım tıklım olan, otellerinde yer bulamadığınız, Yerli ve Yabancı ziyaretçi akınına uğrayan Türkiye’nin gözde tatil mekânlarından birisidir. Bu yazımızda bu güzel plaj ve koylar hakkında bilgiler vereceğiz.

               Çeşme’de Denize Girilecek En İyi 10 Yer            

                                       1- Ilıca Halk Plajı                                 

Kumsal kısmı altın sarısı ince kumdan meydana gelmektedir. Deniz suları oldukça temiz ve berraktır. Deniz tabanı kumdan oluşmaktadır. Ilıca Plajı,  termal turizm bakımından gelişmiş bir bölgedir. Ilıcanın termal suları sodyum klorür, potasyum klorür ve magnezyum klorür bakımından zengindir. Bu sular romatizma, metabolizma hastalığı, raşitizm, gut, kadın hastalıkları, idrar yolları, karaciğer ve cilt hastalıları tedavilerinde fayda sağlamaktadır.

                                         2- Delikli Koy                                      

Çeşme’nin ünlü tatil beldesi Alaçatı İzmir merkeze 88 km uzaklıkta bulunmaktadır. Plaj, çakıl taşlarından meydana gelmektedir. Deniz tabanı da çakıllardan oluşmaktadır bu sebeple deniz ayakkabılarını yanınıza almanızı tavsiye ederim. Deniz suları temizdir fakat bazı yerlerde yosunlar bulunmaktadır. Diğer plajlara oranla temizdir. Suları oldukça soğuktur.

                                       3- Boyalık Plajı                                       

Plaj yaklaşık 4 km uzunluğa sahiptir. Kumsal kısmı ince kumdan meydana gelmektedir. Deniz suları oldukça temiz ve berraktır. Deniz tabanı kumdan oluşmaktadır. Deniz sığ olmasından dolayı yüzmeye yeni başlayan çocuklu aileler tarafından ilgi görmektedir.

                              4- Ayayorgi Koyu ve Plajı                           

Kumsal kısmı ince kumdan meydana gelmektedir. Deniz suları oldukça temiz ve berraktır. Deniz tabanı kumdan oluşmaktadır. Özellikle sezon döneminde rüzgârsız bir hava mevcuttur. Gündüz plaj olarak hizmet verirken akşam Beach club olarak hizmet vermektedir. Ayayorgi Koyu Çeşme’nin en popüler koylarından biridir. Çeşme’de eğlence denildiğine ilk akla gelen yerlerdendir.

                                       5- Altınkum Plajı                                  

Çeşme ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. İzmir merkeze 94 km uzaklıkta bulunmaktadır. Çeşme merkeze 10 km’dir. Çeşme’nin batı ucunda bulunur. Plaj yaklaşık 500 m uzunluğa sahiptir. Ayrıca 15 metrelik genişliğe sahiptir. Kumsal kısmı altın sarısı ince kumdan meydana gelmektedir. Deniz suları oldukça temiz ve berraktır. Suları oldukça soğuktur. Deniz tabanı kumdan oluşmaktadır.

                                        6- Kleopatra Koyu                              

Kleopatra Koyu’na ismin verilmesinin nedeni plajda ve deniz içerisinde ince taneli kum bulunmasıdır. Kumsal kısmı altın sarısı ince kumdan meydana gelmektedir. Deniz suları oldukça temiz ve berraktır. Deniz tabanı kumdan oluşmaktadır.

Kloepatra Koyu’nda Kamp harika bir seçimdir. Plajın bulunduğu bölgede herhangi bir tesis yer almamaktadır.  Bu sebeple hazırlıklı gitmenizi tavsiye ederim. Çeşme ve WC yok , Telefon çekiyor. Hem denize girip hem kamp yapacağınız harika bir yerdir.

                                                7- Çark Plajı                                   

Port Alacatı Marina yakınında Altınkum plajının devamında bulunan bulunuyor. Plaj, Sörf tutkunlarının tercih ettiği bir alan içerisinde bulunuyor. Biraz rüzgârlı olduğu söyleyelim. Genel olarak ince kumlu bir plaj olup, Çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir.

                                          8- Pırlanta Plajı                                 

Çeşme merkeze 10 km uzaklıkta bulunan Plaj, ismini pırlanta gibi parlayan ince kumlarından almaktadır. Sahilin uzunluğu yaklaşık 500 metredir. Kumsal kısmı ince kumdan meydana gelmektedir. Deniz tabanı da aynı şekilde ince kumdan oluşmaktadır.

                                       9- Kocakarı Plajı                                  

Çeşme ilçesi sınırları içinde Dalyan olarak bilinen mevkide yer almaktadır. İzmir merkeze 93 km uzaklıkta bulunmaktadır. Çeşme merkeze 5 km dir. Çeşme’nin kuzeybatı ucunda bulunur. Plajın bulunduğu bölge doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Kocakarı Plajının sahil ve deniz tabanı yer yer kum yer yer taşlık durumdadır. Taşlık olan bölgeler çok fazla rahatsızlık vermiyor.

                        10- Çeşme’de Bulunan Beachler                    

Çeşme ilçesinde Denize girilecek birçok alternatif bulunmaktadır. Bunların bazıları Ücretsiz halk plajı bazıları ise Ücretli Beachlerdir. Şimdiye kadar verdiğimiz bilgilerde genel olarak Ücretsiz Halk Plajları olmuştur. Ama Bazı Beachleri de tavsiye etmeliyiz. İsim olarak yazacak olursak; Bohame Beach, Dharma Beach, Copacabana Beach, Dilaila Beach, The Beach Of Momo, Palmiye Berach, Rooms Beach Klup bunlardan bazılarıdır.

Çeşme’de Denize Girilecek En İyi 10 Yer

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.