Çeşmeli Kilise Nerede – Nasıl Gidilir – KARAMAN

Çeşmeli Kilise Nerede – Nasıl Gidilir – KARAMAN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Çeşmeli Kilise Nerede – Nasıl Gidilir – Kilise Ne Zaman Yapıldı? Kim Tarafından Yapıldı? Kilisenin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                   Çeşmeli Kilise Hakkında Bilgiler               

Çeşmeli Kilise veya Surp Asvadzadzin Ermeni Kilisesi, Karaman ilinin il merkezi içerisinde merkeze bağlı Tapucak Mahallesinde bulunur. Bu mahalle Birinci Dünya Savaşı ve mübadele öncesinde Türklerle beraber yoğunluklu olarak Ermeniler ve Rumların bir arada yaşadığı bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple bölgede cami ve kilise yapılarını bir arada görmek mümkündür.

Kilise, Bizans döneminde inşa edilmiştir. Kilise inşasında uzunlamasına üç sahınlı kesme taşlar kullanılmıştır. Cumhuriyet Dönemi’nden sonra 1980’li yıllara kadar cezaevi olarak kullanılmıştır. Kilisenin dış mimarisini bozmayacak şekilde içerisine bazı eklentiler yapılmıştır.

2007 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edilen yapı restore edilerek sergi, toplantı salonu, müzik dinletileri gibi sanatsal etkinlikler için ziyarete açıktır. Daha önceki dönemlere kilisenin kapatılmış olan freskleri son restorasyonu sırasında gün yüzüne çıkarılmıştır.

                                 Kilise Ziyaret Saatleri                       

Kilise, haftanın her günü açık konumdadır.

Haftanın her günü 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

                                Kilise Giriş Ücreti                               

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                        Çeşmeli Kilise Nerede?                                

Çeşmeli Kilise veya Surp Asvadzadzin Ermeni Kilisesi, Karaman ilinin il merkezi içerisinde merkeze bağlı Tapucak Mahallesinde bulunur.

                       Çeşmeli Kiliseye Nasıl Gidilir?                  

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gelenler öncelikle Karaman merkeze gelmelidirler. Buradan tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirler.

Çeşmeli Kilise’ye toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da yürüyerek de ulaşım yapabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.