Çeşnigir Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir, Cam Teras, Kırıkkale 2024

Çeşnigir Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir, Cam Teras, Kırıkkale 2024

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Çeşnigir Köprüsü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Cam Teras ve Gezi Rotaları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız..

             Çeşnigir Köprüsü Nerede?       

Köprü, Kırıkkale ilinin Karakeçili ilçe sınırları içerisinde Kızılırmak Nehri üzerinde bulunuyor.  Köprüköy ve Karakeçili ilçelerinin birbirine bağlayan tarihi bir köprüdür.

                              Köprü Hakkında Bilgiler                     

Yapılış tarihi tam olarak belli olmayan bu tarihi köprü, 13. Yy Anadolu Selçuklu Döneminde yapılmıştır. Uzun yıllar derbent görevini üstlenmiş olan 12 açıklıklı Tarihi Köprü, 135 metre uzunluğunda ve 6 metre genişliğindedir.

Rivayete Göre, 1402 yılında yapılan Ankara savaşında Timur’un ordusu bu köprüden geçtiği söylenmektedir. Tarihi köprü, Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi esnasında Mimar Sinan tarafından yediden yapılmıştır.

Çeşnigir Köprüsü

Çeşnigir Köprüsünden bir görüntü

Kapulukaya Barajı yapıldıktan ve faaliyete geçmeden önce yol güzergahında iken daha sonraları köprünün ayak kısımları baraj suyu içinde kalmıştır. Köprü ayakları Kızılırmak içinde olduğundan dolayı daha sağlam olması için eğimli bir yapıya sahiptir.

 Alan içerisinde Neler yapılır derseniz, Cam Terasa çıkıp bu muhteşem manzarayı seyredebilir, Tekne turu yapabilir, Piknik Yapabilir (Mangalsız) ve bu güzel alanı yürüyerek gezebilirsiniz.

             Çeşnigir Köprüsü Giriş Ücreti 2024 Yılı           

Tam………. 15 TL

Çeşnigir Köprüsü

Tarihi Köprüyü tam da tepeden görecek şekilde tasarlanmış olan bu yere çıkarak muhteşem manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz.

            Çeşnigir Seyir Terası Giriş Ücreti             

Kişi Başı 15 TL (2024 Yılı Mayıs Ayı)

                  Çeşnigir Köprüsü’ne Nasıl Gidilir?             

Köprü, Kırıkkale ilinin Karakeçili ilçe sınırları içerisinde bulunan bu köprü Ankara – Kaman yolu üzerinde bulunuyor.

Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

                              Yol Tarifi / Google Haritalar                         

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.