Cezeri Kasım Cami Nerede – Nasıl Gidilir – İstanbul Gezilecek Yerler?

Cezeri Kasım Cami Nerede – Nasıl Gidilir – İstanbul Gezilecek Yerler?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Cezeri Kasım Cami Nerede – Nasıl Gidilir – İstanbul Gezilecek Yerler?  hakkında bilgiler vereceğiz.

                         Cezeri Kasım Cami Hakkında;                 

Cezeri Kasım Cami, İstanbul ilinin Eyüp Sultan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eyüp Sultan ilçesine bağlı Zal Paşa Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Cezeri Kasım Paşa Cami Cezeri-zade Nişancı Kasım Paşa tarafından 1515 tarihinde yaptırılmıştır. Akarçeşme Cami olarak da bilinmektedir.

Cezerî Kasım Cami bir avlu içinde inşa edilmiş kare planlı bir binadır. Cami genel olarak tuğla hatıllı olarak kesme taştan inşa edilmiştir. Tek ve sağır kubbelidir. Önünde üç kubbeli bir revakı bulunmaktadır. Tek minaresi bulunan caminin ayrıca bir şadırvanı da bulunmaktadır.

İstanbul’da sınırlı sayıda bulunan kabe tasvirli çini panolardan birisi de caminin kıble yönünde, mihrabın sağında bulunmaktaydı. 2003 yılında çalınarak yurt dışına kaçırılmış, 2006 yılında İngiltere’de bir müzayede de satışı yapılırken gerekli girişimler yapılarak tekrar ülkeye geri getirilmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü Müzesinde sergidedir. Camideki boşalan yerine bir kopyası yapılarak asılmıştır. Ayrıca caminin kıble yönünde küçük bir hazire yer almaktadır.

OKUMALISIN  Sakarya Acarlar Longozu Nerede - Nasıl Gidilir?

                        Cezeri Kasım Cami Nerede?                 

Cezeri Kasım Cami, İstanbul ilinin Eyüp Sultan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eyüp Sultan ilçesine bağlı Zal Paşa Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

                  Cezeri Kasım Cami Nasıl Gidilir?             

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 34AS, 36B, 41Y, 500A, 500L, 55, 94Y otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler. Ayrıca buraya gelmek isteyenler Metro M1A, M1B hattına binerek gelebilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.