Çiçek Pasajı Nerede – Nasıl Gidilir – Beyoğlu – İstanbul

Çiçek Pasajı Nerede – Nasıl Gidilir – Beyoğlu – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Çiçek Pasajı Nerede – Nasıl Gidilir – Mimari Yapısı – Tarihçesi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                             Çiçek Pasajı Hakkında;                            

Pasaj, İstanbul ilinin Beyoğlu İlçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Pasaj Hüseyinağa Mahallesinde, İstiklal Caddesinde bulunmaktadır.

        Çiçek Pasaj Ne Zaman Yapıldı? Kim Yaptı?         

1908 yılında Sadrazam Küçük Said Paşa Hristaki Pasajı’nın mülkiyetini almış olup, mütareke yıllarında çok fazla çiçek dükkânının açıldığı söylenir. Böylelikle Hristaki Pasajı’nın adı Çiçek Pasajı olarak değişmiştir. 1940’lı yıllarda açılan meyhanesi, özellikle ünlü Nektar Birahanesi çok fazla müşteri çekmiştir. 1950 yılı ve sonrasında çiçekçilerin farklı noktalara taşınmaya başlamasıyla yerlerini meyhanelerin aldığı söylenir.

Pasaj binası 1978 yılında bakımsız olmasından dolayı aniden çökmüştür. Pasaja 1988 yılına kadar bakım yapılmamıştır. Ancak Belediye bu tarihi pasajın yeniden canlanmasını istemiştir. Bu yüzden “Çiçek Pasajını Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği” adı altında proje başlatılmıştır. Amaç pasajı yeniden hizmete geçirmek olmuştur. Çiçek Pasajı için sürdürülen projenin tamamlanmasının ardından, 2005 yılında yeniden faaliyet göstermeye başlamıştır

Pasaj içerisinde 24 dükkân ve 18 adet lüks daireden oluşmaktadır. Pasajda ilk 30 yılı içerisinde faaliyet gösteren dükkanlardan bazıları; Maison Parret ve Vallaury’nin pastanesi, Nakumara’nın Japon mağazası, Dulas’ın Natürel çiçekçisi, Schumacher’in hamur işleriyle ünlü fırını, Yorgo’nun meyhanesi, Keserciyan’ın terzihanesi, Acemyan’ın tütüncü dükkânı, Hristo’nun cafesidir.

                                Çiçek Pasajı Nerede?                             

Bu Pasaj, İstanbul ilinin Beyoğlu İlçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Pasaj Hüseyinağa Mahallesinde, İstiklal Caddesinde bulunmaktadır.

                       Çiçek Pasajına Nasıl Gidilir?                        

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 129T, 35C, 38T, 42T, 66, 72T, 74A otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler. Ayrıca buraya gelmek isteyenler Metro M2 ve Marmaray hattına binerek gelebilirler. Dolmuş ile gelmek isteyenler DOLMUŞ: D-11, DOLMUŞ: D-61 binerek ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.