Çıldır Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Atlı Kızak Turu – Sazan Balığı

Çıldır Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Atlı Kızak Turu – Sazan Balığı

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Çıldır Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman Gidilmeli Atlı Kızak Turu Fiyatları ve Meşhur Sazan Balıkları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                     Çıldır Gölü Hakkında Bilgiler                           

Çıldır tarihte Türklerin kullanmış oldukları en eski yerleşim yerlerinden biridir. Bu durumun M.Ö 650 ve 700 yıllarına kadar dayandığı tahmin edilmektedir. Çıldır Gölü ise ülkemizin Kars ve Ardahan ili sınırları içerisinde kalan bir bölgede bulunmaktadır. Bu alan Kars şehir merkezine yaklaşık 1 saatlik bir mesafede yer almaktadır.

Çıldır, Doğu Anadolu bölgemizin En Büyük ikinci Gölü olmasının yanı sıra En Büyük Tatlı Su Gölü olarak da bilinmektedir. Bu doğa harikası gölün deniz seviyesinden yüksekliği ise 1952 metre seviyelerindedir. Ayrıca bu gölün bilinen en derin noktasının ise 42 metre olduğu tahmin edilmektedir.

Doğu Anadolu’da Harika Bir Göl

Bölgede yaşayan insanlar için balıkçılık en önemli gelir kaynakları arasında yer almaktadır. Bölge yaşamakta olan insanlar bu alanın verimliliğinden en iyi şekilde yararlanma şansına sahiptirler. Çünkü burada bir yılın her mevsiminde balıkçılık yapma imkânı mümkün olmaktadır. Balıkçılığın sürekli yapılabilmesi doğal olarak bölge insanı için en önemli maddi kazanımlardan biri haline gelmiştir. Balık türü açısından çoğunlukla sazan balığı avcılığı yapılmaktadır.

Çıldır gölünün özellikle kış mevsimi dönemlerinde üzerinin büyük bir kısmı buzla kaplanmaktadır. Ancak yaz aylarında ise turistik bakımdan insanların yoğun bir şekilde ilgisini çeken bölgelerden olmaktadır. Bu açıdan bu güzel gölün turizme sağladığı önemli katkılar da bulunmaktadır. Buraya yapılan turistik ziyaretlerde Ardahan ilinde yer alan çeşitli otellerde bir konaklama imkânı bulabilmek mümkündür. Ayrıca yemek konusunda burada harika lezzetler de tadılabilir.

Çünkü bu gölden tutulan harika balıkların servis edildiği restoranlar, ziyaretçilere güzel bir yemek yeme imkânı da sunmaktadırlar. Çıldır gölüne yakın olan gezilecek oldukça güzel yerlerde bulunuyor. Bunlardan Arpaçay yaylası ve Susuz yaylaları harika ve güzel bir doğa görüntüsü oluşturuyorlar.

Doğu Ekspresi İle Gelmek İsteyenler Doğu Ekspresi Bilet Alma Yolları için TIKLAYINIZ…

Çıldır Gölüne Gitmek İsteyenlere Tavsiyeler;

Fotoğraf çekinmeyi seven amatör ya da profesyonel fotoğrafçılar tam sizlik bir yer. Yükseklik ve hava durumundan dolayı bulutların oluşturduğu ilginç anları arşivinize ekleyebilirsiniz.

Göl buz tuttuğunda göl üzerinde Kızaklara, Atlara binebilir ve gezinti yapabilirsiniz. Göldeki buzların erimesine bağlı olarak genelde mart ayının sonuna kadar kızaklarla ve atlarla gölün üzerinde gezebilirsiniz. Göl çevresinde 3 ayrı noktada atlı kızak yapılabilecek yerler var.

Birde Kütük ev var, gerçek ağaçtan yapılmış ve içeri girdiğinde ahşap kokusunu hissedebildiğiniz muhteşem bir mekân. Bu Kütük evi gezmekle kalmayın. Lezzetli yemeklerinden de mutlaka tadın. Ayran aşı ve haşlaması çok güzel.

Kütük ev için şunu da belirtelim rezervasyonla gidilebiliyor, aksi takdirde yer bulmak çok zor oluyor. Şömine başında oturmak isterseniz biraz erken davranın. Göl çevresinde kurulmuş olan tesiste güzel ızgaralar mevcut bunun yanı sıra ufak çocuklar için kurulmuş park ta mevcut.

Çıldır Gölünde Ne yenmeli Derseniz..

Gölün Meşhur sarı sazan balığını yemeden ayrılmayın…

                       Çıldır Gölüne Nasıl Gidilir?                       

Çıldır Gölü, Ardahan iline yaklaşık 60 km uzaklıkta ve Kars iline ise yaklaşık 65 km bir uzaklıkta yer almaktadır. Birçok turistin ilgisine çeken bu harika bölgeye Ardahan ya da Kars illerinin otogarından hareket eden minibüsler yardımıyla ulaşmak mümkündür. Her iki otogarda da minibüsler bölgeye ulaşmak isteyen kişilere sürekli bir hizmet sağlamaktadırlar.

                    Yol Tarifi / Google Haritalar                        

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.