Çimenlik Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Çimenlik Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Çimenlik Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir? Çanakkale’de Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Çimenlik Kalesi,  Çanakkale Boğazı’nın en dar olduğu yerde Çanakkale çayı ağzındaki düzlük üzerine  yapılan bu Kale, Çanakkale boğazının güvenliğini kontrol etmek amacıyla 1462 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılmıştır. Kilitbahir Kalesinin tam karşısında Çanakkale Boğazını karşılıklı korumaktadır.

Çimenlik Kalesi Hakkında;

Kalenin mimarisinden bahsedecek olursak, İç ve Dış Kaleden oluşan bu kalenin dış suru 150×100 metre ölçüsünde, yüksekliği 11 metre uzunluğundadır. Kale ilk yapımında 9 Adet burç yapılmıştır. İç Kale üç katlı 42×48 metre ölçülerinde 25 metre yükseklikte yapılmıştır.

Çimenlik Kalesinde Piri Reis Galerisi ve iki adet cami bulunuyor. Fatih Cami, Kalenin ilk yapıldığında yapılmış olup, Abdulaziz Cami ise 1861-1876 yılları arasında Sultan Abdulaziz tarafından yapılmıştır. Ayrıca, III. Selim Döneminde deniz tarafında bulunan sur yıktırılarak yerine üzerine silah konulabilen bir platform yapılmıştır.

Çimenlik Kalesinde Neler Var?

(İngiliz Queen Elizabeth gemisinden atılıp patlamayan top mermisi)

Kale içerisini gezerken, 18 Mart 1915 yılında meşhur İngiliz gemisi Queen Elizabeth’ten atılan ve kuzey sur duvarında açtığı 2 metrelik delik içinde patlamadan kale içerisine düşen top mermisini düştüğü yerde görebilirsiniz.

OKUMALISIN  İtalya Ankara Büyükelçiliği Nerede – Nasıl Gidilir?

(Nusret Mayın Gemisi)

Müzenin bahçesinde; Nusret Mayın Gemisinin Maket Hali, Toplar, Top taşıma arabaları, Silahlar, Tanksavarlar, Mayın ve denizden çıkarılan bir Alman denizaltı kalıntısını göreceksiniz. Müze içerisinde ayrıca Kale Müzesi, Sergi salonu, Piri Reis Galerisi  ve Hediyelik eşya satılan yerler bulunuyor.

(Alman Deniz Altı)

Not: Piri Reis bu Kale içerisinde meşhur Kitaplarından biri olan Kitab-ı Bahriye’yi burada yazmıştır.

Çimenlik Kalesini Kim Yaptı?

Çimenlik Kalesi, 1462 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılmıştır.

Çimenlik Kalesi’ne Giriş Ücreti;

Çimenlik Kalesine Giriş Ücreti 10 TL’dir.(2020 yılı)

Çimenlik Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Çimenlik Kale, şehir merkezinde bulunuyor. Deniz Müzesinin hemen yanındadır. Kaleye Gitmek için,

Kilitbahir Feribot iskelesinden Feribota binip Çanakkale feribot iskelesinde indikten sonra yürüme mesafesindedir.

Toplu Taşıma ile Gidecekler, Fevzipaşa’ya giden dolmuşlara binerek ulaşabilirsiniz.  Ayrıca, Çanakkale Saat Kulesi’ne yakın bir mesafededir yürüyerek ulaşabilirsiniz

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.