Çini Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – KÜTAHYA

Çini Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – KÜTAHYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Çini Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri ve Müzenin Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Müze, Kütahya merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Kütahya’nın merkeze bağlı Paşam Sultan Mahallesi Gediz Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Merkeze yaklaşık olarak 2 km mesafededir.

1411-1412 yıllarında Germiyanoğulları Beyi 2. Yakup Çelebi tarafından yaptırılmıştır. Müze,  Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine ait yaklaşık olarak 500 farklı eseri bünyesinde bulundurmaktadır. 14. yüzyıldan bu yana yapılan çiniler sergilenmektedir.

Ülkemizin ilk ve tek Çini Müzesi 

1999 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon altına alınmış ve daha önce İmaret Mescidi olarak anılırken Çini Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Müze içerisinde, Germiyanoglu Süleyman şahın oğlu Yakup beyin türbesi bulunuyor.

                         Çini Müzesi Giriş Ücreti                      

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                                      Müze Ziyaret Saati                     

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

                            Çini Müzesi Nerede?                             

Müze, Kütahya merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Kütahya’nın merkeze bağlı Paşam Sultan Mahallesi Gediz Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Merkeze yaklaşık olarak 2 km mesafededir.

                       Çini Müzesi’ne Nasıl Gidilir?                    

Buraya hususi araç veya toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelmek isteyenler öncelikle Kütahya merkeze gelmelidirler. Merkezden Fuat Paşa Cd. Üzerinden yol alarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma araçları ile gelmek isteyenler merkezden 3 Numaralı otobüs hattı ile buraya ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.