Çinili Göl – Karagöl Nerede – Nasıl Gidilir?

Çinili Göl – Karagöl Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Çinili Göl – Karagöl Nerede – Nasıl Gidilir? – Niğde Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Çinili Göl Nerede;

Niğde ilinin Ulukışla ilçesi sınırları içerisinde 2600 metre yükseklikte bulunan bu göl,  Bolkar Dağları’nda bulunan en önemli buzul göllerinden biri olarak söyleniyor.

Çinili Göl Hakkında;

Çinili Göl, Bolkar Dağları’nda bulunan buzul göllerinin en büyüğü olarak ölçülmüştür. 25 bin m2’lik bir yüzölçümüne sahip olan bu Göl’ün ölçülebilen derinliği ise 100 metrenin üzerinde olduğu söyleniyor. Hatta halk arasında dipsiz göl olarak ta söylenmektedir.

Çinili Göl’ün hemen yanı başında bir doğa harikası daha bulunur. Bu doğa harikası olan yerin ismi Karagöl’dür. Çinili Göl ile arasında sadece 50 metre mesafededir.

Karagöl hakkında ilginç bilgi bulunuyor; Bir buzul gölü olan Karagöl’ün çevresine dikkat ederseniz bol miktarda kurbağa göreceksiniz, Bu kurbağalar endemik bir tür olan Toros kurbağalarıdır. Dünyada sadece burada yaşayan bu kurbağalar koruma altında olduğundan bölgede ateş yakmak ve bu kurbağalara zarar erecek her türlü eylem Kaymakamlık tarafından yasaklanmıştır.

OKUMALISIN  Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Bakir bir doğada bulunan bu göller aynı zamanda bir yürüyüş alanı içerisinde bulunuyor. Doğaseverler için bir güzergâh olan bu yere geldiğinizde mutlaka Çinili Gölünü ve Karagöl’ü ziyaret ediniz.

Çinili Göl’e Nasıl Gidilir;

Niğde ilinin Ulukışla ilçesi sınırları içerisinde bulunan bu göle ulaşmak için tek seçenek araçtır. Hatta araç bile belirli bir yere kadar gidiyor, kalan kısmı yürüyerek geçiyorsunuz. Niğde il merkezinden Ulukışla ilçesine doğru geldiğinizde, ,Ulukışla ilçesinden Bayağıl-Porsuk beldeleri yönünde Adana-Aksaray yolundan ilerlemelisiniz. Porsuk Köyünü geçtikten sonra, Darboğaz-Maden köy ayrımından sağa dönerek Madenköy’e kadar geliniz.(Maden köy sakinlerinden yol hakkında bilgiler almanızı tavsiye ediyoruz) Madenköy’den sonra yol artık bozulacaktır, Çinili göl tabelası boyunca ilerleyiniz artık zirveye geldiğinizde aracını bir kenara bırakıp göle yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Niğde-Ulukışla arası  57 Km. Bu mesafe arabayla yaklaşık olarak 1 saat sürecektir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.