Çırağan Sarayı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – İSTANBUL

Çırağan Sarayı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – İSTANBUL

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Çırağan Sarayı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                 Çırağan Sarayı Hakkında Bilgiler                 

Çırağan Sarayı, İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Beşiktaş ilçesine bağlı Yıldız Mahallesinde Çırağan caddesinde yer almaktadır. İstanbul boğazı kıyısında bulunmaktadır. Saray 17. yüzyılda Kazancıoğlu Bahçeleri olarak bilinmektedir. XVII. yüzyıl başlarında “Kazancıoğlu Bahçesi” ismi ile anılan bu yerde saltanata ait ilk yapı IV. Murad’ın kızı Kaya Sultan’ın yalısıdır.

Çırağan Sarayı Ne Zaman Yapıldı? Kim Yaptı?

1857 yılında Sultan II. Mahmut tarafından saray yapılmıştır. 1871 yılında yeni sarayın yapımı Abdülaziz tarafından tamamlanmıştır. Bu dönemde eski sarayın tahta binası yıkılmış ve yeni taştan temeller oluşturulmuştur. Paha biçilmez işlemeli kapısı Vortik Kemhacıyan tarafından yapılmıştır.

Saray, 1909 yılında Meclis-i Mebusan hizmet binası olarak kullanılmaya başlanılmıştır. 1910 yılında çıkan yangın neticesinde saray, toplam 5 saat içerisinde tamamen yanmıştır. Son yapılan onarımlardan sonra, 2006 yılında tüm inşaat işleri tamamlanmıştır.

Bu saray ismini Çırağan şenlikleri olarak adlandırılan meşale şenliklerinden almıştır. Sarayda, taş işçiliğine ait en zengin örnekler yer almaktadır. Sarayın yapımında dünyanın her yerinden en nadide mermerler ve sedef gibi malzemeler getirilmiştir. Önemli toplantılara ev sahipliği yapan Çırağan Sarayında, altın yaldızlı mobilyalar sedef kalem işleri bulunmaktaydı. Günümüzde birçok sosyal aktiviteye ev sahipliği yapan saray, ilave edilen eklentiler nedeni ile bir sahil oteli olarak hizmet vermektedir.

Telefon: (0212) 326 46 46

                       Çırağan Sarayı Giriş Ücreti                          

Giriş Ücretsizdir.

                      Çırağan Sarayı Nerede?                           

İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Beşiktaş ilçesine bağlı Yıldız Mahallesinde Çırağan caddesinde yer almaktadır. İstanbul boğazı kıyısında bulunmaktadır.

                 Çırağan Sarayı’na Nasıl Gidilir?                

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Saraya ulaşım merkezi konumu sayesinde oldukça kolaydır.

Çırağan Sarayı’na Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Otobüs İle Gidecekler, 129T, 22, 28, 29C, 30M, 36L, 40B, 42T, DT1 otobüslerine binerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Metro -M2ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. DOLMUŞ D-61, MİNİBÜS SRY-16 ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Vapur İle Gidecekler; Beşiktaş İskelesine gelen Vapurlara binmeniz yeterlidir. Beşiktaş iskelesine yürüme mesafesindedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.