Çırakman Yel Değirmeni Nerede – Nasıl Gidilir – Samsun

Çırakman Yel Değirmeni Nerede – Nasıl Gidilir – Samsun

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Çırakman Yel Değirmeni Nerede – Nasıl Gidilir – Değirmen’nin Tarihi & Mimarisi Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Yel Değirmeni, Samsun ilinin Tekkeköy İlçesi Çırakman Mahallesi’nde bulunmaktadır. Bu değirmen, Rumlar tarafından 1860 ‘lı yıllarda inşa edildiği söylenmektedir. Çırakman Yel Değirmeninin En Önemli Özelliği Karadeniz Bölgesinde yapılan taş gövdeli tek Yel Değirmeni olma niteliği taşımasıdır.  18oo’lü yıllarda yapılan bu tarihi yapı geçmişten günümüze birçok kez restorasyondan geçmiş ve son olarak Tekkeköy Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilerek turizme açılmıştır.

 Çırakman Yel Değirmeni Mimarisi Hakkında Bilgiler  

Çırakman Yel Değirmeninin mimarisinden bahsedecek olursak, silindirik tek mekanlı basit bir plana sahip olarak yapılan bu yapı, Yukarıya doğru hafifçe daralan  konik bir çatıyla örtülmüştür. Ayrıca, Yel değirmeni içerisinde, değirmeninin mekanik yapısı ve değirmenin aktif olarak kullanıldığı zamanlarda  kullanılan ev aletlerinin örnekleri sergileniyor. Yel Değirmeni yüksek bir yerde olduğundan dolayıda güzel bir manzaraya sahiptir.

         Çırakman Yel Değirmenini Kimler Yaptı?           

Belgelerde, 1860‘ lı Yıllarda bu bölgede yaşayan Rumlar Tarafından yapıldığı bilinmektedir.

      Yel Değirmeni ve Çevresinde Neler Yapılır?          

Yel Değirmeninde ve çevresinde çok fazla yapılacak bir etkinlik bulunmuyor. Yel Değirmeni içerisinde gezebilir, Yel Değirmeninde Fotoğraf çektirebilir ve Yüksek bir konumda olmasından dolayı manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

        Çırakman Yel Değirmeni’ne Nasıl Gidilir?            

Samsun ilinin Tekkeköy İlçesi Çırakman Mahallesi’nde bulunmaktadır. Çırakman Mahallesi mezarlığı olarak bilinen yere yakın bir konumdadır. Şahsi aracıyla Gelecekler, Bu güzergahtan geldiklerinde kolayca bulabilirler. Toplu taşıma ile Gelecekler, Samsun il Merkezinden Tekkeköy İlçe dolmuşlarına binerek ilçeye gelmeliler, İlçe merkezinden Taksi ile ulaşım sağlayabilirler.

Adres: Çırakman, Begüm Sokak Tekkeköy – Samsun

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.