Çivril Gökgöl ve Işıklı Gölü Nerede-Nasıl Gidilir?

Çivril Gökgöl ve Işıklı Gölü Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Çivril Gökgöl ve Işıklı Gölü Nerede-Nasıl Gidilir? – Denizli Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Çivril Gökgöl ve Işıklı Gölü

Denizli ilinin Çivril ilçesinde Çivril ovası üzerinde yer alan bir tatlı su gölüdür. Göl, günümüzde tarımda sulama amacıyla kullanılmaktadır. Derinliği yaklaşık olarak 7 metre civarında olan Göl, yaz aylarında sulamadan dolayı 3 metreye kadar düşmektedir.

Çivril Gökgöl ve Işıklı Gölü Hakkında;

Işıklı Gölü diğer adıyla Çivril Gölü Taşıdığı potansiyel nedeni ile Denizli Milli Park Mühendisliği’nce “Su Kuşları Koruma Alanı “ olarak tescillenmiştir. Göl, Yaklaşık 800 metre. Rakımda, Gölün alanı ise 3500 hektardır. Işıklı Gölü, Büyük Menderes Nehri, Karanlık Dere ve Kuti Çayı ile beslenmektedir.

Göl, aynı zamanda su kuşları için de önemli barınma, beslenme ve korunma alanıdır. Bazı kuş türleri kuluçka dönemini de burada geçirir, bunlar; Küçük Baladan, Alaca Balıkçıl, Küçük Ak Balıkçıl, Büyük Ak Balıkçıl, Erguvan Balıkçıl, Çeltikçi, Boz Kaz, Angıt, Pasbaş Dalağan, Deniz Kartalı, Saz Delicesi, Kızıl Şahin, Uzunbacak, Gülen Sumru, Bıyıklı Sumru, Akkanatlı Sumru, Kır İncirkuşları olarak sıralayabiliriz. Göl’de su kuşlarının yanı sıra, Akbaba, Gökçe Delice, Kartal, Doğan olarak bilinen yırtıcı kuş türlerine de rastlanmaktadır.

OKUMALISIN  Limyra Antik Kenti Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

Işıklı Gölü için 2011-2015 yıllarını kapsayan 5 yıllık yönetim planı mevcut olup uluslararası öneme haiz sulak alan statüsüne geçmesi için başvuruda bulunulmuştur. Göl’de balıkçılıkta yapılmaktadır.  Yolunuz eğer Denizli’nin Çivril ilçesine düşerse, Göl de tutulan balıkların tadına bakmalısınız. Özellikle göl manzaralı restoranda sazan yemenizi tavsiye ederiz.

Çivril Gökgöl ve Işıklı Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Denizli ilinin Çivril ilçesinde bulunan bu göle ulaşmak için, Çivril-Isparta-Uşak karayolundan 8 km boyunca devam ederek, Işıklı kasabasına gelmeniz ve buradan da tabelalar yardımıyla Işıklı gölü istikametine gitmelisiniz.

Işıklı Göl-Çivril arası yaklaşık 17 km,

Denizli-Çivril arası yaklaşık 95 km ve ortalama 1 saat 10 dakika sürmektedir.

Denizli’nin Bazı İllere Olan uzaklığı

  • Denizli-Afyon Arası 225 km,
  • Denizli-Ankara Arası 477 km,
  • Denizli-Aydın Arası 126 km,
  • Denizli-Burdur arası 150 km,
  • Denizli-Isparta Arası 167 km,
  • Denizli-İstanbul Arası 649 km,
  • Denizli-İzmir Arası 224 km,

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.